Bolesti štitne žlijezde

Nalaz ultrazvuka štitnjače

Tomislav Novosel, dr. med.

Poštovana Sojna2,

Prema nalazu ultrazvuka štitnjače kod Vas se radi o povečanoj štitnjači sa čvorovima veličine do 3 cm. Iz tog razloga mogli imati kompresivne simptome kao pritisak u vratu, otežano gutanje te osjećaj stranog tijela u grlu i nadražanj na kašalj. Što se tiče opadanja kose. Teško mi je sada procijeniti da li bi to moglo biti zbog štitnjače kako niste naveli točan nalaz hormona. Molio bih Vas da nam se ponovo javite sa točnim nalazima pa ću Vam moći konkretnije odgovoriti. Nalaz hormona unutar referentnih vrijednosti nije uvijek i idealan nalaz pogotovo kako je kod Vas došlo do stvaranja čvorova u štitnjači koji smanjuju kvalitetno tkivo štitnjače. Zbog opisanih čvorova te eventualno ako imate i opisane kompresivne simptome trebali ti razmišljati o operativnom zahvatu,

sana76

Molim Vas da mi objasnite ovaj nalaz i date svoje mišljenje.
UZ vrata
Eho pregledom prikažu se oba režnja štitne žlijezde.
Desni režanj mjeri 27x18x51 mm. Lijevi režanj mjeri 23x17x48 mm.
Isthmus promjera 5 mm.
U lateralnom aspektu lijevog režnja nodus mješane ehogenosti promjera 17x14x18 mm sa rubnim kalcifikatima promjera do 2 mm.
Parenhim desnog režnja izohogen, nehomogen.
Obostrano supraklavikularno nesignifikantni limfonodi promjera 17 mm.
Obostrano uz MSCM nesignifikantni limfonodi promjera do 12 mm.
Salivatorne žlijezde urednog nalaza.
Lijevo u srednjoj trećini MSCM ispod fascije mišića ovapnjenje u dužini 6 mm širine 0,9 mm.
Diskretno voluminozniji lijevi MSCM bez evidentne limfadenopatije eho dostupnih regija vrata.
ZAKLJUČAK:nodozno izmjenjen lijevi režnj štitne žlijezde. Voluminozniji lijevi MSCM sa znacima osifikantnog miozitisa.
Uraditi hormone štitne žlijezde i pregled ORL.

Radi se o nalazu odraslog muškarca koji osjeća bol u lijevoj strani vrata i ima otežano gutanje.
Molim vas da mi kažete imali razloga za brigu.
Hvala!

sojna2

Štovani,

zahvaljujem na Vašem odgovoru.

Nalazi hormona su : T4 141,3 nmol/l
TSH 0,62 mIJ/l
TPO-At 22 IJ/ml

-u međuvremenu sam dobila rješenje nalaza punkcije u kojem mi dokotor preporučuje kontrolni pregled ultrazvukom za godinu dana, neznam sada što mi je dalje činiti .koji je vaš savjet ?

candy02

Poštovani,

ljubazno molim da mi pojasnite sljedeći nalaz uzv štitnjače.
Uzv štitnjača anizoehogenih odjeka sa nešto nepravilnih hipoegohenih zona i nešto hiperehogenih tračaka u smislu početnog autoimunog procesa.
Desni režanj vel. 15x10x38 mm sa malo hipoehogenijom zonom u doljnjem polu vel. 11x8x5 mm jedva omeđena malo hiperehogenijim rubom, moguće zona pregradnje. Lijevi režanj vel. 14x10x36 mm.

Čekam nalaze hormona za dalje.
Unaprijed zahvaljujem na odgovoru.

Nim

Poštovani
Imam 18 godina.Uradila sam nalaz hormona štitne žlijezde,nakon čega je utvrđena hipotireoza.Radila sam ultrazvuk,i punkciju.Molim vas da mi objasnite ultrazvuk:
Ultrazvučnim pregledom se prikažu oba režnja štitne žlijezde
Desni režanj veličine 4.2 x1, 1x1,5 cm
Lijevi režanj veličine 4,8x1,5x1,6 cm
U srednjoj trećini prikaže se hipoehogeni nehomogeni nodus sa dosta kalcifikata dim. 1,5 x1, 1x1,3 cm
U donjem polu prikaže se izrazito hipoehogeni nehomogeni nodus sa dosta krupnih kalcifikata dim. 1,5 x 1,5x1,4 cm
Parenhim oba režnja štitne žlijezde izoehogen nehomogen
Ultrazvučnim pregledom lijevo paratrahealno prikaže se par hipoehogenih nodusa dim. najvećeg 0,3 x 0,5 cm koji po UZ karakteristikama mogu odgovarati povećanim LGL
Uredan nalaz na pljuvačnim žlijezdama
zaključak: Multinodozno izmjenjena štitnjača
Color doplerom se registrira pojačana vaskularizacija unutar oba čvora
Trenutno čekam nalaz punkcije i mnogo bi mi znacilo vase misljenje o ovom ultrazvuku.
Unaprijed hvala na odgovoru

ruza29

Poštovani,
Molim Vas da mi pojasnite slijedeći nalaz ultrazvuka štitnjače:

Prikažu se oba režnja štitnjače izoehogena, nehomogenijeg rasporeda odjeka, urednih kontura i vaskularizacije.
Desni režanj je veličine 57x14x18 mm, a lijevi 55x11x15 mm.
Istmus gracilan.
Udesnom režnju u gornjoj polovini sprijeda cista do 3 mm.
U oba režnja nadozne promjene se ne izdvajaju.
Na vratu obostrano vidljiv po koji nesuspektni linfonodus.
Nalazi hormona štitnjače uredni.

Molim Vas za mišljenje i savjet.
Unaprijed zahvaljujem.

sana76

Poštovani,
u međuvremenu su gotovi i nalazi hormona i scintigrafije štitne žlijezde.
Hormoni štitne žlijezde su u granicama referentnih vrijednosti.
Scintigrafija štitne žlijezde
Na scintigramu štitnjače učinjenom 30 minuta nakon aplikacije radionuklida (rn), prikazuje se štitna žlijezda nodozno izmjenjena. Akumulacija radionuklida u području desnog režnja dobra i homogena, u području lijevog režnja akumulacija dobra dok u području paranodalnog tkiva lijevog režnja izostaje.
Uz nalaz. Uz pregledom prikažu se oba režnja štitne žlijezde. Desni režanj mjeri 48x17x23mm, parenhim desnog režnja izoehogen, homogen. Lijevi režanj mjeri 51x27x18mm, u donjoj trećini lijevog režnja straga i lateralno prikaže se nejasno ograničen hipoehogen, nehomogen nodus dimenzija 17x14x18mm, paranodalno tkivo lijevog režnja hipoehogeno nehomogeno.
ZAKLJUČAK: Nodozno izmjenjena štitna žlijezda.
Dg: Struma nodosa gl thyr sa toplim čvorom
Preporuka: Uraditi FNAB nodusa u lijevom režnju štitne žlijezde.
Urađena punkcija i čekamo nalaz. Doktorica predlaže operaciju bez obzira kakav bude nalaz punkcije.
Molim Vas vaše mišljenje o tome.
Hvala!

marija1312

Poštovani,
molim Vas objašnjenje za nalaz ultrazvuka štitnjače: UZV pregledom štitnjače prikaže se IZOEHOGENA, HOMOGENA ŠTITNJAČA U CJELOSTI UREDNE VELIČINE.
U donjem polu lijevog režnja manji IZO- DO HIPOEHOGENI NODUS promjera 5,2x 5,8 mm sa TANKIM HIPOEHOGENIM RUBOM bez izraženije VASKULARIZACIJE. Napomena: kontrola endokrinologa.
DG.
E041-
Hormoni rezultat: TSH 1,70
T3 1,8
T4 130.

Hvala,
S poštovanjem!

crna325

Poštovani
Molim Vas di mi pojasnite nalaz ultrazvuka štitnjače:

Obostrano umnoženi jugularni limfni čvorovi, lijevo i uz donji pol štitnjače veličine do 2 cm submandibularno desno, ostali 7-10 mm.Imam simptome: bol u vratu na desnoj stani u području štitnjače i kao da imam knedlu u grlu, stalan umor imam 22 godine. U 3. mjesecu sam vadila krv za TSH - 2,69 ft3 - 4,84 ft4 - 11,53.

Srdačno se zahvaljujem i iščekujem Vaš skori odgovor!

iva9

Molim vas da mi pojasnite nalaze.
TSH:4.23
T3:1.54
fT4:9.8
Štitnjača je normalno smještena,oštrih je lagano neravnih kontura,primjereno velika,viših je amplituda odjeka,nehomogene distribucije.Desni režanj 41x15x16 mm,lijevi 40x14x16 mm.
parenhim je prožet sitnim hipoehogenim infiltratima prvenstveno sa alikom blažeg kroničnog tireoiditisa.Kalibar krvnih žila intraparenhimno je ispod 1 mm.
Moji simptomi:jak umor,pospanost i osječaj gušenja posebno unazad 6 mj.

Tomislav Novosel, dr. med.

Poštovana Iva9,

Vaš nalaz hormona štitnjače ukazuje na granično povišene vrijednosti TSH. Nalaz ultrazvuka je u skladu s tim koji pokazuje da su nastale neke promjene na štitnjače. S obzirom na ukupan nalaz i da se Vi subjektivno osjećate loše potrebno je učinit kontrolu hormona štitnjače te ukoliko bi nalaz bio u istim okvirima kao i sad bilo bi potrebno uključiti terapiju po kojoj bi se trebali bolje osjećati.

MaSa@@

Dobar dan,imam 37 godina jako se debljam,jako mi se vrti,osjećam se umorno,stišće me u prsima, bila sam vaditi hormone i nalazi su mi :

FT4 : 11,12
FT3 : 3,34
TSH : 3
antiTPO : 981

Čekam pregled kod doktora,molim da mi objasnite šta se sa mnom događa ??

vukicster

Poštovani,
danas sam napravio ultrazvuk štitnjače. Nalaz je sljedeći:
UZV prikazana štitnjača naznačeno je povećana, lijevi režanj je oko 6,6 ml,desni je režanj volumena oko 6,7 ml, istmus je širine 4-5 mm. Konture štitnjače su pravilne,ehostruktura parenhima difuzno inhomogena,bez vidljivih žarišnih lezija.
Također, izvadio sam i hormone štitnjače:
T3-2,57 nmol/L (ref.intervali-1,34-2,73)
T4- 139,85 nmol/L ( ref.intervali-78,38-157,4)
TSH-3,33 mlU/L (ref.intervali-0,34-5,6).

Jesu li nalazi u redu i moram li napraviti još neke pretrage?

Unaprijed hvala na Vašem odgovoru!

sigicalo

Poštovani,
Molim Vas da mi pojasnite slijedeći nalaz ultrazvuka štitnjače:
Traheja je medioponirana. Desni rezanj u mjeri 19.2 x 20.9 x 46.1 mm, zapremine je 9,2 ml. Ventromedijalno hipoehogeni nodus promjera 6 mm.Lijevi rezanj mjeri
20,7 x 20,8 x 52,7 mm, zapremine 11,3 ml. Homogene je eho strukture. Istmus AP promjera 3,3 mm. Ne vidi se uvecanje limfnih cvorova vrata.
Zakljucak: Stitna zlijezda granicne velicine, ukupno mjeri 21 ml sa hipoehogenim homogenim nodusom desno promjera 6 mm.
Lab nalazi: TSH: 4,6 (0,41-4,01) FT3: 2,12 (2,0-4,9), FT 4: 0,94 (0,82-1,63)
Preporuka: Ponoviti lab. nalaze hormona za 30 dana, UZ ponoviti za 60 dana.

sigicalo

Unaprijed vam hvala na odgovoru.

gorancica

Lijep pozdrav molim vas da mi obijasnite slijedeci nalaz:

Ultrazvuk stitne zlijezde: desni rezanj vel. 47x16x18 mm.
Lijevi rezanj vel: 45x14x17 mm.
obadva reznja su nehomogene strukture sa brojnim hipoehogenim i anehogenim zonama vel. 5 mm.
I molim vas da mi objasnite sta su nalazi TSH, Tg-at i TPO-at
unapred hvala!

josi

Poštovani piševam vam u svezi zadnjeg pregleda koji sam obavila i zanima me da li je potrebna operacija štitnjače, naime jednu sam već obavila 2009. godine urađena je lijevostrana lobectomija.

Status: klinički eutireoidna

Dijagnoze: D34 Neoplasma benignum glanduale thyireoideae

Nalaz: Stanje nakon lobektomije lijevog režnja, PHD nalaz uredan. Desni režanj je povećan mjeri 65x21xx22 mm, u srednjoj trećini viidi se čvor veličine 9x5x8 mm CD 2/3+ te cistično promijenjeni hipoehogeni čvor veličine 20x18x29 mm CD3+, oba čvora su dobro prokrvljena. U ležištu lijevog režnja ne vidi se tkivo štitnjače.

Hormoni: Tsh= 1.88, FT4=13.37, Ft3=5.04

Možete li mi objasniti značenje prokrvljeni i da li ovi čvorovi predstavljaju opasnost, da li je potrebno potpuno odstranjenje štitnjače? Imam 21 godinu.

Unaprijed zahvaljujem!

luda_93

Postovani,
Mozete li da mi objasnite malo opsirnije sta znaci ovaj Laboratorijski nalaz koji sam dobio:

Pretraga/Analit: Rezultat: Jedinice: (Ref. Intervalhappy Metoda:
S TSH* 3.06 mU/L (0.40-4.00) CLIA
S T4-ukupni* 65.3 nmol/L (58-161) CLIA
S anti-TG* < 15.0 kU/L (< 60) CLIA
S anti-TPO* < 28.0 kU/L (< 60) CLIA

Znam da nije izvan granica, ali je li moguće da "naginjem" k hipotireozi? Naime počela mi se rijedit i tanjit kosa, suho-masna koža, akne na prsima, ramenima i leđima, te uz pažljivo planiranu i određenu prehranu s dobrim/zdravim masnoćama, umjereno/niskom količinom kompleksnim ugljikohidratima (bijeli kruh i sl ne jedem) i puno proteina (2g/kg) ispod 12% masti na trbuhu ne ide (a htio bi smanjiti postotak tjelesnih masti). Dlanovi su mi blago narančasti, osjećam ponekad umor preko dana pa makar spavao 10 sati po noći, a navečer sam budan ko sova.

(mozda je stvar testosterona što se tiče akni?)
S Testosteron* 24.5 nmol/L (ref.interval 6.1 - 27.1 nmol/L)

Unaprijed hvala!

alfa25

Djevojka sam imam 17 god.prije 3 i pol tj. majka je skuzila iz profila kvrzicu na mome vratu..u ponedjeljak sam odmah išla doktorici obiteljske medicine koja me je poslala na ultrazvuk i da vadim hormone...hormoni su mi odlicni,a na UZV-u je viđeno kako na desnom reznju se nalazi cista velicine 28x21x23 mm. Poslana sam na punkciju,punkcija je obavljena..nalazi me cekaju u bolnici..do punkcije nisam osjecala nikakve tegobe,nakon punkcije boli me ta kvrzica,kada gutam boli me ta desna strana gdje je kvrzica..posto neznam nalaze s punkcije dali je to normalno ili zabrinjavajuce..na nikakvoj terapiji jos nisam,ali uzasno me je strah toga svega i kakav ce biti ishod toga svega...stoga Vas molim da mi kazete dali je strah opravdan ili je to sve normalno da me tako boli?

Hvala Vam i veliki pozdrav!!!

etaeta

Poštovani molila bih za vaše mišljenje:

Radi se o mami koja ima 60 god. radila je Scintigrafiju štitnjače:
na scintigramu se prikazuje profil žlijezde koja se odlikuje hladnim nodusom u donjem polu desnog režnja
kao i hladnim nodusom u donjem polu lijevog režnja i lateralno.

Na osnovu ovog nalaza predlaže joj se operacija.
Nalaz hormona je uredan i nema nikakvu terapiju.
Ona ne osječa nikakve tegobe vezane za štitnu. Voljela bih znati vaše mišljenje da li je nužna operacija,
jer je več jednom operisala štitnu žlijezdu kad je imala 30 god. Sada je dijabetičar na inzulinu u zadnje vrijeme ima
i visok tlak i česte jake glavobolje.( da li može imati jake glavobolje uzrokovane štitnom žlijezdom?)

UNAPRIJED ZAHVALJUJEM...........LIJEP POZDRAV