Bolesti štitne žlijezde

Nasljednost...

Skorpijica

Imam 20 godina i u trećem mjesecu su mi izvadili štitnu žlijezdu, jer sam imala papilarni karcinom.
Zatim sam primila terapiju radioaktivnog joda. Naravno, u narednih nekoliko godina ne planiram da imam djecu, ali me zanima, kolika je vjerovatnoća
da moja djeca od mene nasljede bolest štitne žlijezde?
Pozdrav i hvala na odgovoru. big-smile

Tomislav Novosel, dr. med.

Poštovana Skorpijica,

Papilarni karcinom nije naslijedna bolest. Doduše, postoji genetska predispozicija što znači da Vaša djeca imaju veće šanse razviti papilarni karcinom štitnjače nego djeca roditelja koji nisu imala, ali to ne znači da će stvarno i razviti. Postoji samo veća vjerojatnost. Kolika je ta vjerojatnost teško je reći jer bi to ušlo u sferu nagadjanja. Kada djeca koju ćete imati dođu u Vašu životnu dob savjetovale bi se redovne godišnje ultrazvučne kontrole.