Bolesti štitne žlijezde

povišen anti TG

karlupe

Poštovani,
prije 2 dana sam od svoje doktorice zahtjevala svojevrsnu sistematsku pretragu krvi, koja je između ostalog uključivala i hormone štitnjače...
jedan od razloga je to što sam prošli mjesec (dok sam se oporavljala nakon konizacije, na koju sam išla zbog sumnje na karcinom - pa pretpostavljam da je jedan od razloga i strah koji je još uvijek prisutan) primjetila jedno jutro oteklinu na vratu, koja se povukla kroz par dana, a drugi je taj što u mojoj obitelji postoji dosta slučajeva bolesti štitnjače (majka ima čvoriće, ali normalne hormone, tetka (majčina sestra) je još kao dijete operirala štitnjaču, a i moja mlađa sestra je prošle godine imala probleme s neravnotežom hormona štitnjače).
nalaz je: fT3 3,66 pg/ml
fT4 1,15 ng/dl
TSH 2,06 mikroIU/ml
anti TG 17,9 IU/ml
anti TPO 1,4 IU/ml
Doktorica je na nalaz rekla da je uredan i da to što je anti TG povišen ne znači ništa i da je time što se tiče štitnjače to poglavlje zatvoreno. Moje pitanje je da li bih trebala tražiti ponavljanje pretraga kroz 6 mj ili godinu dana, i da mi rastumačite taj nalaz.
Imam 30 g. i najviše me brine to što kod mene več postoji svojevrsna neravnoteža hormona vezana za jajnike koji su policistični (uz hrpu pratečih simptoma : mjesečnice 2-3 puta godišnje, izrazito pojačana dlakavost, naglih promjena raspoloženja-ja bi to čak nazvala ničim "izazvanim bjesnilom", kakad imam osjećaj da mi je "pms" 365 dana u g., itd.),
Ne znam da li je važno od ostalih nalaza krvi jedino su jetrene probe bile lagano povišene za koje mi je preporučena promjena prehrane u iduća 3 mj. i ponavljanje tih pretraga.
Unaprijed se zahvaljujem na vašem odgovoru..

Tomislav Novosel, dr. med.

Poštovana Karlupe,

Povišen nalaz anti Tg upučuje da u Vašem organizmu postoje protutijela koja mogu remetiti rad štitnjače. Kako je Vaš hormonalni status štitnjače sada uredan nije potrebno liječenje. S obzirom da u vašoj obitelji ima članova koji imaju problema sa štitnjačom i imate pozitivna protutijela potrebno je kontrolirati hormone štitnjače. Preporučio bih Vam kontrolu za 4-6 mjeseci. Ukoliko bi primjetili da simptomi koje ste naveli postaju intenzivniji preporučio bih Vam kontrolu i ranije.