Bolesti štitne žlijezde

parathormon

manolo

Poštovani,
prije 5 godina sam operirala tumor mixtus na parotidnoj žlijezdi .Osim malih smetnji sa limfnim čvorom na toj strani, nemam nikakvih tegoba. Redovito i, svakih 6 mjeseci idem na kontrolu ( bez UZV, samo palpatorno ).
Na zadnjem sistematskom mi je utvrđen povišeni parathormon PTH ( 77 ) ali koncentracija Ca, P,... u krvi i urinu bila je normalna. Na posljednjoj kontroli krvi i urina PTH je ponovo povišen (91), a sve ostalo i dalje uredno. koliko znam, PTH se povećava ukoliko je kalcij nizak. O čemu se radi u mom slučaju?
Hvala puno!

Ante Škaro, dr. med.

Lijep pozdrav,
PTH: hormon koji se luči iz paratireoidnih (doštitnih) žlijezdi kao što ime kaže ima ih najčešće oko 4 i nalaze se uz samu štitnu žlijezdu u donjoj trećini vrata blizu dišne cijevi. Ta tjelešca reguliraju razinu kalcija u krvi, ako su povišene vrijednosti PTH, postoji opravdana sumnja ili da se radi ili o povećanim žlijezdama i li o dobroćudnom tumoru (adenomu) doštitne žlijezde, što se može očitovati razrijeđenim kostima (osteoporozom). Preporučam za početak učiniti UZV vrata, štitnjače i doštitnih žlijezda te onda scinitigrafiju 99mTc-sestamibi (Nuklearna medicina). Javite se s tim nalazima na ante.skaro@stitnjaca.com

dr Ante Škaro