Bolesti štitne žlijezde

potreban savjet

mila89

Postovani,
Moja mama ima problema sa stitnom zlijezdom, lijeci je vec neke 4 godine, tacnije po drugi put radi terapiju sa lijekovima. Zanima me da li ima nesto posebno od hrane sto je dobro za stitnu zlijezdu i sto ne skodi i ne pogorsava stanje?
Puno hvala

Ante Škaro, dr. med.

Svi mi a posebno ljudi koji imaju poremećaj trebaju imati zdrave navike. Uravnotežena prehrana znači : kombinirati bjelančevine s povrćem, složene ugljikohidrate s povrćem, masti do 20 % unosa zbog topljivih vitamina, više vode na dan, voće zbog biljnjih valakana treba konzumirati ujutro, više laganih šetnji u popodnevnim satima. Povećane psihičke aktivnosti imati ujutro i rano poslijepodne jer je to prirodan slijed dnevnog ciklusa dana i noći. Kasno popodne i noć opuštanje, odmor te spavanje.

greydy

Molila bih Vas za savjet, mišljenje... Dijagnosticirana mi je Hipotireoza slučajnim pregledom jer nemam nikakvih izraženih tegoba koji bi upućivali na nju. Prije dva mjeseca pri sistematskom pregledu sam se susrela sa sljedećim nalazom: TSH 11,94 mIU/L, T3 slobodni 4,5 pmol/L, T4 slobodni 13,4 pmol/L. Antitijela, TG-58 IU/mL i TPO-8 IU/mL. Nakon toga učinila sam UZV štitnjače i nalaz kaže: Štitna žlijezda je pravilnih kontura i oblika, primjerene veličine i homogene ehostrukture parenhima, bez UZV vidljivih fokalnih lezija. Desni lobus mjeri oko 10x12x36 mm, a lijevi lobus mjeri oko 9x14x36 mm. U III. cervikalnoj regiji obostrano se prikaže nekoliko limfonoda, promjerom ispod 1 cm. Mjesec dana nakon prvog nalaza krvi ponovila sam vađenje hormona štitnjače i on je bio sljedeći: TSH 7,79 mU/L, T3 1,58 nmol/L i T4 102,20 nmol/L. Prije nekoliko dana sam sa svim nalazima bila kod endokrinologa i on mi je propisao Euthyrox 75ug dnevno. Konstatirao je kako je moja štitnjača mala i posušena, te da je iz tog razloga nalaz antitijela uredan. Pri tome nije uopće pogledao nalaz UZV-a. Ono što mene zanima je sljedeće: da li moj nalaz UZV-a govori u prilog male i posušene štitnjače (sitnije sam tjelesne građe ako to ima ikakve veze) te da li je moguće da se kod takve štitnjače antitijela više ne izlučuju? Želim napomenuti da sam u posljednjih godinu dana bila pod stalnim stresom, a još intenzivnije dva mjeseca koja su prethodila prvom nalazu hormona štitnjače (a ne radi se o svakodnevnom stresu...posao, žurba)... da li je moguće, s obzirom da se u kontrolnom nalazu razina TSH smanjila za trećinu da bi se u nekom vremenu moglo smanjiti još bez terapije? Napominjem i da s propisanom terapijom još nisam započela jer imam previše neodgovorenih pitanja, a i čitajući općenito o tom problemu vidim da se terapija provodi postepenim povećanjem dnevne doze, a meni je samo određena doza i kontrola za 5mj. Molim Vas za savjet i ovih par odgovora kako bih što prije posložila stvari u glavi. Zahvaljujem unaprijed.

Ante Škaro, dr. med.

Po nalazima vi nemate za sada znakove autoimune bolesti štitnjače, zbog urednog uzv-a i antitijela. Dosta često kod ljudi koji su bili pod izrazitim stresom, povisuje se izrazito TSH kao kod vas iz razloga da potakne štitnjaču na jači rad čime se ubrzati stvaranje energije koja je neophpdna za stresno izgaranje. Ako se i dalje loše osjećate i ako je TSH cca veći od 2,0 onda je dobro na neko vrijemo uvesti mali nadomjestak terapije hormona štitnjače.