Bolesti štitne žlijezde

Snižavanje TSH - terapija

sanjica146

Poštovani,
imam 26 godina i prije manje od godinu dana mi je dijagnosticiran Hashimoto.
Kod svih nalaza koje sam radila T3 i T4 su bili u redu, TSH jedini šeće.

u 10. mj 2011. tsh je bio 5,72. Dobila sam terapiju 25 mcg Euthyroxa
u siječnju 2012. tsh je 0,02, te je terapija smanjena na pola tablete Euthyroxa (12,5). Tu sam vadila i antitijela, antitg bio ok, antitpo je bio preko 600
u travnju 2012. tsh je pokazao 21,81. Skok me iznenadio, jer nemam nekih simptoma koji bi dali naslutiti ovakvu promjenu. Vraćena sam na terapiju 25 mcg Euthyroxa, s time da 2 dana u tjednu uzimam pola tablete.

Budući da bih trebala na potpomognutu oplodnju i da me TSH jedini koči, odlučila sam pratiti pad njenove vrijednosti.
Nakon 2 tj terapije pao je na 13.28, nakon još tjedan dana samo na 12.93.

Znam da se potpuni utjecaj terapije vidi nakon minimum 6 tjedana, ali da li je ovaj pad u redu? I zašto je u dva tjedna bio tako velik, a sad se tako usporio?
Iduću kontrolu imam tek početkom 6.mjeseca, a voljela bih znati ima li nade da se do tada TSH normalizira.

Također, uzv štitnjače je bio u skladu s Hashimotom (kako je dr rekao, promijenjena štitnjača u skladu s hashimotom)

Tomislav Novosel, dr. med.

Poštovana Sanjica146,

Hashimotov tireoiditis je stanje u kojem može nastati disbalans hormana štitnjače. Kod Vas je štitnjača počela slabije raditi i zbog toga Vam je uključena terapija. Sada u Vašem organizmu ima hormona štitnjače koje proizvodi štitnjače te hormona koji uzimate tabletama. Kako su Vam protutijela povišena (Anti TPO), ona remete i ometaju rad štitnače. Da nema tih protutijela bilo bi puno lakše titrirati (regulirati) Vaš hormonalni status. Prama svemu navedenom imate odličnog liječnika koji Vam regulira dozu prema nalazu hormona. S obzirom na prisutna protutijela, idealna razina hormona se nekad teže postiže. Kako idete na potpomognutu oplodnju razina hormona štitnjače je jako bitna. U ovom trenutku je nezahvalno bilo što prognozirati. Vjerujem da uz redovne kontrole i terapiju koja je potrebna bude sve došlo na svoje mjestu, ali je teško reći u kojem trenutku. Želim da Vam se to postigne čim prije kako bi mogli na zahvat kao i da zahvat urodi plodom.