Bolesti štitne žlijezde

štitnjača

Malecka0406

Poštovani,
mam dijagnze: struma diffuza gl. thyreoidae i hipoplazija desne vertebralne arterije
Pijem: euthyrox 100 mg, stageron forte 1 tableta i zoloft 50 mg
Zanimalo bi me da li na ovu terapiju smijem piti tablete "Ali" za mršavljenje?
Visoka sam 1,62 m ,teška 72 kg, mršavljenje mi teško ide ( u 2 mjeseca 1 kg iako sam se strog pridržavala dijete ).
Stvarno sam već očajna!
Unaprijed zahvaljujem!

Ante Škaro, dr. med.

Ja vam ne bih preporučio naglo mršavljenje pa time i tablete jer unosite stres u organizam i time još više usporavate metaboizam. Vjerojatno je kod vas još usporen metabolizam možda zbog male doze hormona štitnjače. Provjerite svoj TSH i fT4 da vidim da li imate pravu dozu hormona. Posavjetujte se i sa nutricionistom o uvođenju uravnotežene prehrane.

teya01

Je li moguća bolest štitnjače kod muškaraca (21 god.)?
Neki od simptoma su:umor, pospanost, pretjerano znojenje, debljanje, učestale stolice, zaboravljivost, loša koncentracija...

Ante Škaro, dr. med.

U zadnje vrijeme zbog ubrzanog stila života je sve veći broj muškaraca sa problemima štitnjače. Učinite laboratorijsku obradu hormona : T4 i TSH te ultrazvuk štitnjače te na osnovu nalaza doniti će se mišljenje o radu štitnjače.

anna.j

Poštovani,
zbog žaljenja na umor, pospanost, depresiju i debljanje, a posebno na ispadanje kose doktor me poslao na kontrolu hormona štitnjače. Imam 26 godina, studiram i u zadnjih 6 mj sam teškom mukom uspjela izgubiti 5 kilograma.. Nisam pod nikakvim posebnim stresom, kao i svi ljudi danas. Isto tako, ponekad mi srce jače zakuca, tako da ga osjetim u grlu, slično osjećaju kad se naglo prepadnete, ono "srce mi je propalo". To se događa uvijek kad mirujem, praćeno osjećajem pritiska u prsima, pa malo legnem i za pola sata se smiri.
12.7. mi je ft4 bio normalan(18,2) a tsh 0,24
12.8.je tsh bio 4,5
napravljena je i pretraga na antitijela :anti tpon:15,8 a anti tgn 38,9
ultrazvukom su ocijenjena oba režnja štitnjače homogene ehostrukture
i sad 21.10. je ft4 bio 14,9, a tsh 2,3
Molila bih vaše cijenjeno mišljenje. Da li je moja štitnjača zdrava ili se neki poremećaj skriva ili tek razvija?jer ovo su tri nalaza i svaki je drugačiji. puno hvala!

Ileana

poštovani... Nedavno sam radila uzv štitnjače i nalaz je slijedeći: Štitnjača je uvećana, isthmusa debljine oko 5.7 mm, desnog režnja 27x19xcca 65mm, lijevi režanj 25x19x62 mm. Struktura parenhima obostrano je nešto grublja. U gronjoj trećini desnog režnja dva hipoehogena nodusa dimenz.6x4mm i 4 mm, lijevo jedan veći nodus u srednjoj trećini lateralno dimenz. 12x10x8, sa cističnom degeneracijom. Nalazi hormona su: TSH 0.67; T3 6.0; T4 15.2; Anti-Tg 45; Anti-TPO 35. Molim da mi objasnite nalaz, budući trenutno nisam u mogućnosti posjetiti specijalista, te da li nalaz zahtijeva hitnu intervenciju...Hvala!

Vad

Poštovani doktore,
nalaz hormona:
TSH 6,16, FT4 16,70

Dr. me poslala specijalistu na daljnju obradu, naručena sam tek za 2 mjeseca. Nalazim se u Rijeci.
Od ostalih simptoma imam nekoliko kila viška, stalni umor, ispadanje kose, promjene raspoloženja...
Molim da mi protumačite nalaz te savjetujete da li preporučujete raniji odlazak privatnom endokrinologu.
Hvala

Tomislav Novosel, dr. med.

Poštovana Vad,

Sada je već prošlo više mjeseci od Vašeg pitanja i vjerojatno ste bili kod endokrinologa te se nadam da se sada bolje osjećate. Kod Vas se prema nalazima hormona štitnjače radi o smanjenom radu štitnjače koji uzrokuje simptome koje ste naveli. Potrebno je uključiti terapiju po kojoj bi se trebali puno bolje osjećati te učiniti redovno kontrolu nakon terapije.

sonjaaa

poštovani,iz testa krvi utvrđeno mi ja da je TSH 3,75,blago povišen.t3 i t4 je u redu,da li je to hiper ili hpotireoza?i da li utječe na povećanje kolesterola?

Tomislav Novosel, dr. med.

Poštovana Sonjaaa,

Kao što ste rekli TSH je blago povišen (makar niste napisali referentne vrijednosti koje se razlikuju od laboratorija do laboratorija). T3 i T4 su uredni. Kod Vas se ne radi niti o hipotireozi (smanjeni rad štitnjače) niti o hipertireozi (pojačan rad štitnjače) već o eutireozi (normalan rad štitnjače) uz blago povišen TSH. Ono što bih Vam savjetovao je da eventualno učiniti nalaz Anti TPO, pogotovo ako imate osjećaj knedle u grlu, stezanje u grlu, pojačan umor i dobivanje na masi.
Vaše pitanje o povezanosti rada štitnjače i povišenom kolesterolu. Ukoliko štitnjača slabije radi može uzrokovati porast kolesterola. No, prema Vašim nalazima, ako Vam je kolesterol dosta povišen, nije jako vjerojatno da je zbog smanjenog rada štitnjače jer Vaš nalaz hormona nije takav da bi to uzrokovao.