Bolesti štitne žlijezde

toksični adenom i folikularni karcinom

ikyri

Imam 25 godina i do sad nisam imala problema sa štitnjačom. Na ultrazvuku vrata u 9mj/2009 sam dobila nalaz:
Štitnjača je uredne veličine i oblika , homogenog i normoehogenog parenhima.
U donjoj trecini režnja prikazuje se cista veličine 11X6 mm unutar koje strši sa stražnjeg ruba polipoidna struktura cca 3mm, također u lumenu se nalazi solitarna točkasta hiperehogena formacija, koloidna grudica?

Mama mi je bolovala od toksičnog adenoma koji je operirala i sad nema nikakvih problema.
Moji hormoni štitnjače su u granicama normale.

Nisam punktirala čvor niti radila dodatne UZ kontrole. U zadnjih 3 mj primjetila sam povećanje limfnih čvorova oko štitnjače i nelagodu u vratu.
Vecina stanja štitnjače je nasljedna. Mene zanima postoji li povezanost karcinoma štitnjače s toxičnima adenomom i koliko bi se trebala brinuti?
Obavit cu pregled štitnjače na nuklearnoj medicini ubrzo ali u međuvremenu sam jako zabrinuta i stalno prčkam po svom vratu.
Zahvaljujem!

Zahavaljujem

Ante Škaro, dr. med.

Cijenjena,
nema straha jer su tvorbe u štitnjači najčešće dobročudne i često su uzrokovane zbog ubrzanog stila života i pritiska na štitnjaču (papućicu gasa). Da bi bili mirni ipak napravite u skoro vrijeme ciljanu citopunkciju pod kontrolom UZV-a. Jednom godišnje učinite UZV i hormone štitnjače.

dr Ante Škaro