Bolesti štitne žlijezde

UZV pregled štitnjače,molim Vaš savjet

gradnja2011

primjereno velika štitna žlijezda,dim:desnog režnja21x18x45 mm,lijevog režnjadim:20x17x47 mm.
Konture oba režnja su pravilne dok je parenhim diskretno inhomogenije ehostrukture.
U srednjoj trećini desnog režnja ventralno supkapsularno nalazi se sitni nodus promjera 4 mm
U gornjem polu lijevog režnja nalazi se heteroehogeni nodus promjera 9 mm
Na prijelazu lijevog režnja štitnjače prama istmusu nalazi se izoehogeni nodus tanjeghipoehogenog ruba
promjera 5 mm a nešto lateralnije od opisanog nodus sličnih karakteristika promjera 2,5 mm
Istmus je primjerene širine

Tomislav Novosel, dr. med.

Poštovana Gradnja2011

Vaša štitnjača je polinodozno promijenjena, drugim rječima ima više čvorova u štitnjači. S obzirom da su opisani čvorovi manji od jedan centimetar, a na uzv nisu opisani da imaju neke suspektne ultrazvučne karakteristike potrebno je činiti redovne ultrazvučne kontrole te u slučaju povečanja čvorova učiniti ciljanu citopunkciju pod kontrolom ultrazvuka. Zbog promijenjene strukture štitnjače savjetovao bih Vam učiniti i hormone štitnjače da se vidi da li štitnjača uredno radi.

mama4kids

Poštovani
molim vas tumačenje nalaza.Naime, prilikom PET/CT pregleda pronađeno mi je intenzivno nakupljanje FDG-A SUV=6,2 U ČVORU LIJEVOG REŽNJA ŠTITNJAČE.
MSCT pretraga pokazala je inhomogeni čvor promjera 32x25mm u donjem polu lijevog režnja štitnjače.
lp
erna

Tomislav Novosel, dr. med.

Poštovana Mama4kids,

Pojačano nakupljanje radiofarmaka na PET/CT scan-u čvora u štitnjači postavlja sumnju na proces u štitnjači te je stoga potrebno učiniti ciljanu citopunkciju čvora pod kontrolom uzv. Nalaz citopunkcije će biti piuno konktretniji te će se iz tog nalaza moći donijeti zaključak da li su dodatne mjere potrebne.