Kontracepcija

Belara

Maja977

Poštovani,

godinu dana sam koristila Diane 35 zbog policističnih jajnika. Mjesečnice su dolazile točno na dan (trajanje: 6-7 dana), a krvarenje je bilo umjereno do obilno. Nakon toga, prepisan mi je drugi lijek - Belara,  zbog toga što se Diane ne koriste duže od godinu dana. Koristim ga tri mjeseca i mjesečnice su također redovite, ali traju kraće (4-5 dana), a krvarenje kao da ne postoji. Samo smečkasto crni iscjedak u malim količinama, prava crvena krv se rijetko pojavi. Zanima me je li to utjecaj lijeka ili nešto nije u redu? Hvala.

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, to je uobičajena pojava kod uzimanja oralnih kontraceptiva. Oni osim što blokiraju ovulaciju, djeluju i na endometrij (sluznicu maternice), stoga su krvarenja kraća i oskudnija, a ponekad mogu i izostati.

Maja977

Poštovani,

a postoji li opasnost od ne djelovanja ako se tableta svakodnevno uzima u točno određeno vrijeme pa se onda jedan dan slučajno popije 30 minuta kasnije od uobičajenog vremena? Treba li koristiti dodatnu zaštitu prilikom odnosa zbog tih 30 minuta zakašnjenja?

Ivo Balenović, dr. med.

Učinkovitost se može smanjiti tek ako se s tabletom kasni više od 12 sati. Tridesetak minuta nema nikakvog utjecaja na djelotvornost.

Mila253

Poštovani, unazad 3 godine redovito pijem kontracepcijske pilule Belara, 30.4. sam dobila menstruacija a 1.5. sam imala odnos pri kojemu je kondom puknuo i dečko je ejakuirao u mene prvi puta. U prvih 12 sati sam uzela tabletu za dan poslije te me zanima postoji li mogućnost trudnoće?
Hvala unaprijed.

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, budući da uzimate kontraceptive ne postoji mogućnost trudnoće. Postkoitalna kontracepcija nije bila potrebna.