Kontracepcija

Claxi

rafaello

Poštovani,
liječnica mi je na zadnjem UZV pregledu pronašla dvije ciste na desnom jajniku velicine 44x38 i 25x24. Endometrij je sekrecijski, 7.4mm. Poslana sam u bolnicu na ponovni UZV koji su mi napravili mjesec dana nakon prvog te je u nalazu napisano: desni jajnik je uvecan na racun dvije cisticne tvorbe, veca hipoehogena 46x45, manja anehogena 26x23. Ca125 je iznosio 77. Specijalistica mi je rekla da je jedna cista endometrioza, a za drugu da ne zna sto je. Vadila sam krv za pocetak uzimanja OHK i dobila tablete Claxi. Moji ginekologicu je zacudila dijagnoza endometrioze jer mi mjesecnice bas nisu bolne te imam oskudna krvarenja. Jajnici me nikad nisu boljeli, nemam nikakvih tegoba. Zanima me postoji li neka druga mogucnost umjesto toga da pijem tablete jer sam dosta rezervirana u vezi OHK? Takoder, cula sam za tablete koje sadrze samo progesteron te su manje stetne pa me zanima prepisuju li se mozda one za ovakva stanja?

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, ukoliko ne želite uzimati OHK možete koristiti samo gestagene (progesteron). Jedini sigurni način dijagnoze endometrioze je patohistološka analiza.

rafaello

Poštovani,
prije 12 dana sam počela piti Claxi i već od cca trećeg dana dojke su mi osjetljive i bolne/nelagodne na dodir. Također, svaki dan imam malo smeđeg iscjetka. Je li to normalno, koliko će potrajati?

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, to su nuspojave terapije. Probojno krvarenje u pravilu prestaje nakon tri mjeseca, ali to je sve individualno.