Kontracepcija

DIANE 35

.anaa.24

Pozz koristim tablete Diane 35 vec skoro 5 mjeseci zbog zastite. Zadnji sada mjesec dana Mjesecnica mi kasni 3 dana a uvijek sam ih pila redovno i u isto vrijeme ,uzela sam test za trudnocu i negativan je. Nezz sta bi moglo biti, mjesecnica mi je bila nekad dan ranije nekad dan kasnije dobijem. Dali je mozda do tableta da su mi poremetile .

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, kod žena koje koriste oralnu kontracepciju krvarenja postanu oskudnija, a ponekad mogu i izostati. To je zbog učinka tableta na sluznicu maternica.

nady97

Poštovani,
U utorak planiram vaditi nalaze krvi (redovna kontrola) pa me zanima posto pijem Diane 35 i imam nezasticene odnose da li se to moze vidjeti u nalazu krvi ako noc prije imam odnos bez zastite?
Unaprijed hvala

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, to se u nalazu krvi nikako ne može vidjeti.

nady97

Poštovani,

Da li na Diane 35 utiče ako sat vremena poslije popijene tablete večeram ili bih trebala sačekati više vremena?

Unaprijed hvala!

Ivo Balenović, dr. med.

To ne utječe na tablete. Djelotvornost se neće smanjiti bez obzira na hranu.

nady97

Pozdrav,zadnju tabletu Diane 35 sam popila u subotu 05.01.i mjesečnica je došla u četvrtak 10.01.U subotu 12.01.ujutro sam popila 2 apaurina od 2 mg zbog stresa.Da li je smanjena ucinkovitost pilula jer sam u sedmodnevnoj pauzi?
Danas (nedjelja 13.01.) sam imala odnos bez zaštite gdje je došlo do ejakulacije.A novu tablu Diane 35 i prvu tabletu počinjem piti večeras (nedjelja 13.01.) u 22h.Da li je moguća trudnoća?

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, zaštita nije smanjena i ne postoji mogućnost trudnoće.

nady97

Hvala Vam na odgovoru.Veceras u srijedu 16.1.trebala sam popiti Diane 4.tabletu iz table u 22h ali sam zaboravila i popila u 22:40h.Da li mi treba dodatna zastita tokom odnosa?Nikad mi se nije desilo da zaboravim popiti tabletu ovako dugo(40 min)

Ivo Balenović, dr. med.

Nema potrebe, zaštita nije smanjena. Treba proći više od 12 sati da bi se zaštita smanjila.

sonjajo12

Pozdrav.
Treba da za koji dan zapocnem sa pakiranjem diane-35 pa ma zanima nekoliko pitanja. Istrazivala sam dosta i glavno sto svagde pise jeste da ukoliko se zapocnu piti 5. dan ciklusa zastita je potrebna dve sedmice medjutim meni je ginekolog rekao da zastita nije potrebna. Da li jeste posto sam ovde procitala da jeste i zbunjena sam. Takodje me zanima da li to vazi samo za prvi mesec uzimanja? I koliko dugo se diane mogu koristiti jer njihova prvobitna uloga nije kontracepcija. Medjutim ginekolog smatra da shodno meni odgovaraju ove tablete. Nemam nikakvih problema sa menstruacijom niti licem, koristim tablete tj planiram da koristim iskljucivo kao kontraceptiv. Imam 18 godina. I znam da nije za ovu temu ali ja sam nedacno pocela odnose i osetim zarenje i peckanje tokom odnosa. Uopste ne osetim bilo kakav ugodjaj zapravo mi smeta. Mislim da je do kondoma,ali da li je to normalno za poctne odnose?

sonjajo12

Hvala lepo

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, Diane se prvenstveno propisuju kao terapija kod žena s policističnim jajnicima jer imaju antiandrogeno djelovanje. Povišena koncentracija androgenih hormona (muških spolnih hormona) dovodi do pojačane dlakavosti, akni, masne kože. Ne znam zbog čega Vam je liječnik propisao Diane ako nemate tih problema. Terapija Dianama se preporuča do 6 mjeseci, a nakon toga je treba zamijeniti modernim kontraceptivom 4. generacija koji će održavati efekt postignut Dianama. Ukoliko se ne počne uzimati od 1. dana ciklusa kontracepcijska zaštita ne nastupa odmah, te je potrebno kroz tjedan dana koristiti dodatnu zaštitu. Što se smetnji prilikom odnosa tiče, moguće da je do kondoma. Pokušajte koristiti lubrikante koji će smanjiti nelagodu.