Kontracepcija

diane 35 - jesu li zabranjene??

buby

imam 21 godinu i već skoro 2 godine pijem pilule diane 35 na preporuku ginekologa. nedavno je ginekolog rekao prijateljici da se te pilule više ne smiju izdavati kao kontracepcija nego samo u neke druge svrhe(neke bolesti), jer imaju previše hormona i vrlo su štetne. ja još imam pilula za 2 mjeseca prije pregleda pa me zanima dali da nastavim piti ili je potrebno prekinuti s uzimanjem i početi piti neke druge pilule?i je li istina da se diane 35 više ne izdaju na recept kao kantracepcija?

Dr. sc. Romana Dmitrović, dr. med.

Ovo je tipična priča pokvarenog telefona. Diane 35 se nikad ni nisu izdavale na recept kao kontracepcija, nego kao lijek za sindrom policističnih jajnika. Druga je stvar što ih u našoj siromašnoj državi ginekolozi prepisuju i kao kontracepciju jer a) nijedne druge ne idu na recept, b) dosta žena si ne može priuštiti 100 kn mjesečno za kutiju tableta.
Dakle, da odgovorim na vaše pitanje - ne, Diane nije zabranjeno uzimati kao kontraceptiv. Razgovarajte s vašim ginekologom da li su najbolje rješenje za vas i za ubuduće.