Kontracepcija

Ellaone

22ivana

hvala Vam na odgovoru.

Dejan Šakoronja, dr. med.

Molim.

Confusedblue

Decko i ja smo imali zasticeni odnos, no puknuo je kondom, on tvrdi da nije siguran da je ejakulirao, te smo se slozili da popijem Ellaone tabletu. Tad su mi bili plodni dani, no ovulacija je tek trebala bit za tri dana.
Menstruacija mi za sad kasni 6 dana. Kolike su mi sanse da sam ostala trudna? Pri tome nisam osjecala nikakvu bol u grudima, tek tu i tamo koja glavobolja. Unaprijed hvala.

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, Ellaone spriječava ovulaciju i tako štiti od trudnoće, no zaštita nije 100%. Od 100 žena koje su uzele Ellaaone 2 će zatrudnijeti. Nuspojava tableta može biti kašnjenje menstruacije.

Taricab

Popila sam ellaone tabletu dan prije ovulacije..po kalendaru na mobitelu i svjesna sam da to nekada i nije tocno. Dobila sam upalu mjehura i dokt mi je napisala antibiotik zinnat. Tableta je popijena 2.10. Oko 8h navecer. Kada smijem poceti s antibiotikom s obzirom da znam da inace antibiotici umanjuju ucinak kontracepcijskih pilula?

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, možete početi s antibioticima. Tableta se resorbirala, i zaštita se neće smanjiti.

Taricab

Postovani, imam jos jedno pitanje vezano uz ellaone. Popila sam je prije ovulacije i danas (2 dana nakon tablete, 4 dana nakon odmosa) mi je ovulacija. To mogu zakljuciti prema iscjedku pa me zanima jel to znaci da je tableta djelovala i da ce doci do krvarenja? Trebam li i dalje biti zabrinuta? Hvala. Lp

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, na vrijeme ste popili tabletu i nema razloga za brigu.

Caz100

Poštovani,

Jučer sam imao spolni odnos sa curom , 20a do 30 minuta nakon medusobnog zadovoljavanja i ejakulacije. Odnos je bio nezasticen par sekundi pa sam stavio kondom. No zabrinuli smo se da je ostalo od prosle ejakulacije spermija koji su mogli eventualno uci u nju . Odnos je bio 10. Dan ciklusa oko 21 i 30, a popila je pilulu sljedeci dan ujutro u 7 i 20.Međutim imala je veliku nuždu oko 10 i 30 sa rjeđom stolicom, a oko 11 i 10 je opet imala nuzdu ali je bilo nesto izmedu proljeve ili dosta rijetka stolica, nije sigurna jer ima gastritis inace pa dosta cesto tokom jutra ima takve probleme. Zanima nas je li moguce da se zbog toga djelovanje pilule ponistava.

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovani, prema svemu što ste naveli ne postoji mogućnost trudnoće. Nema razloga za brigu.

Caz100

Hvala vam.Zanima me jos onda koliko je potrebno maximalno piluli da se razgradi? Ako je proljev mozda uzrokovan uzimanjem pilule, da nije uzrok gastritisa, da li bi onda bilo moguce da je pilula izgubila ucinkovitost ako se on desio otprilike za 3 h i 50 min?

Ivo Balenović, dr. med.

Pilula se uspjela apsorbirati i nije izgubila učinkovitost.

Lav59

Poštovani,
Imali smo nezasticeni spolni odnos 11.dan ciklusa,do ejakulacije nije doslo,al u roku 18 sati djevojka je uzela ellaone pilulu,ciklusi su joj redovni i traju 28 dana.Posilje pilule nije imala krvarenja,samo ima pojacanu vaginalnu sluz koja jos uvijek traje,a danas je 3. Dan kako menstruacija kasni,molim vase misljenje.

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovani, najvjerojatnije je kašnjenje uzrokovano pilulom. Ukoliko ne nastupi krvarenje u idućih 2 do 3 dana savjetujem test na trudnoću, iako su, prema navedenom šanse gotovo nikakve.

JA SAM ANA!

Poštovani doktore!

U brizi sam. U nedjelju ujutro (5.8.) sam imala nezaštićen odnos uz prekinuti snošaj. Misim da mi je u nedjelju bio prvi dan ovulacije. Prije su mi menstruacije bile neuredne i neredovite, no sada se malo ustalilo. Zadnja menstruacija je bila 23.7., a prije toga 23.6., 26.5.,28.4.... popila sam tabletu Ella One 30 sati cca nakon odnosa. Ljekarnica mi je rekla da ona odgađaju ovulaciju, a ja mislim da ovuliram. Da li ima šanse za trudnoću? Za slučaj da mi je jučer ovulacija (ponedjeljak), a ne u nedjelju?
Lijep pozdrav

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, Ellaone djeluje tako da odgađa ovulaciju, ali i mijenja hormonsku ravnotežu u organizmu tako da otežava i implantaciju. Tabletu ste uzeli na vrijeme, što uz prekinut snošaj svodi mogućnost trudnoće samo na teoriju.

JA SAM ANA!

Doktore, puno Vam hvala na brzom odgovoru. Sada sam malo mirnija.
Uplašila sam se da sam možda uzalud uzela tu "hormonsku bombu".

Lijep pozdrav. happy

Ivo Balenović, dr. med.

Nema na čemu.

JA SAM ANA!

Poštovani doktore,
opet imam pitanje.
Nakon popijene EllaOne prije mjesec i pol, dobila sam menstruaciju, sa par dana kašnjenja. Sve bilo u redu glede te mestruacije. Prvi dan sam počela piti Axiru 35. Uredno sam popila sve tablete i 23 dan sam dobila mesntruaciju, ali vrlo slabu. Toliko slabu da se na ulošku ništa ne vidi, nego tek kada se, da oprostite, poslije nužde obrišem. to što bude na papiru je tamnije boje i jakoo ljepljivo. Da li je to normalno? Trebam li što poduzeti?
I još jedno pitanje. U ponedjeljak sam popila zadnju tabletu, rečeno mi je da za sedam dana krenem piti novu karticu. Sad mi nije jasno, da li treba proći punih 7 dana, pa osmi dan početi piti (utorak) ili počinjem piti sedmi dan od zadnje tablete (ponedjeljak)?
Unaprijed hvala.
A.A.

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, 8. dan počnite piti novu kutiju. Kod žena koje uzimaju oralnu kontracepciju je normalno da imaju oskudnija krvarenja, a ponekad krvarenje može i izostati.