Kontracepcija

Estal

calistan

Poštovani doktore/doktorice!

Naime, nedavno sam bila kod ginekologa radi problema sa aknama, obavljen mi je ultrazvuk jajnika gdje se utvrdilo da nemam nikakve ciste i ginekologinja mi je dala Estal kontracepcijeske pilule. Dali mi mozete reci nesto vise o njima jer nisam nasla nista na internetu, a ni u uputama nigdje ne pise da se koriste u ljecenju akni. Imam dosta veliki problem sa aknama, na obrazima gotovo nema ciste koze od crvenih akni. Zahvaljujem se unaprijed.

Dejan Šakoronja, dr. med.

Radi se o generičkom nazivu. U orginalu se radi o Belari. Dobar odabir za smanjenje androgenog učinka i akni.

calistan

Hvala puno na odgovoru.

Dejan Šakoronja, dr. med.

Molim.

sanja21

Poštovani,
nakon 4 mjeseca uzimanja Adexa pilula radi policisticnih jajnika i problema s tenom, doktorica me je prebacila na Estal pilule, jer Adexa nije pomogla.
U subotu sam uzela zadnju Adexa pilulu i mjesecnicu bih trebala dobiti u cetvrtak (tako je bilo zadnjih 4 mjeseca na Adexi), pa me zanima, da li Estal pocinjem uzimati u nedjelju (kao sto bi nastavila s Adexom), a da one budu kontracepcijska zastita?
Hvala

Dejan Šakoronja, dr. med.

Da nastavite u nedjelju.

anjacvijet

Postovani,
Pila sam godinu dana pilule Belara zbog pcos i nisu mi odgovarale zbog boli u dojkama, bol je bila konstantna kroz cijeli mjesec, postala je neizdrziva. Prestala sam s uzimanjem. Doktorica je rekla da ce me od svih pilula boljeti jer sve djeluju isto, međutim citam po netu da ima jacih i slabijih, tj da nisu sve iste. Također, rekla je da mogu probati s nekim drugim i prepisala mi je Estal. Ovdje pise da su Estal zapravo Belara. Zanima me, dal su doista sve iste i imaju isto djelovanje, tj da ce me od svih boljeti dojke? I zasto bi mi dala iste pilule koje mi ne pasu? Molim Vas za misljenje.
Unaprijed hvala na odgovoru.

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, Estal i Belara su kontraceptivi istog sastava i iste dozaže hormona. Postoje drugi kontraceptivi nižih dozaža i drugačijeg sastava (Yaz,Logest, Triquilar)