Kontracepcija

eterična ulja i pilule

Ivana196

Poštovani,
zanima me utječe li korištenje kozmetike koja sadrži eterična ulja (npr. ružmarin i drugo ljekovito bilje) na djelotvornost hormonske oralne kontracepcije? Ima li nekih prehrambenih proizvoda koji bi također mogli na to utjecati (npr. čula sam da grejp nije dobro jesti manje od dva sata prije uzimanja pilule) ili lijekova ,npr antibiotika (u listiću uz Klavocin navedena je mogućnost kontraindikacije).
Hvala!

Dr. sc. Romana Dmitrović, dr. med.

Ništa od ovog što ste naveli ne smanjuje djelotvornost hormonske kontracepcije. Što se tiče antibiotika, riječ je o antituberkuloticima, a uz Klavocin je navedeno upozorenje jer može imati izazvati proljev i povraćanje koji onda posredno smanjuju djelotvornost.