Kontracepcija

kašnjenje s uzimanjem kontracepcijske pilule i kašnjenje menstruacije

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, postoji mogućnost smanjenja zaštite, no ona je samo teoretska. Teško da će se zbog jedne propuštene tablete uspostaviti ovulacija. Nema smisla drugu tabletu uzeti ranije. Nastavite s uobičajenim uzimanjem.

TinaVale

Pozdrav. Preskočila sam prve dvije tablete. Sad osjećam da me stomak boli dolje. Jel to što znači

Ivo Balenović, dr. med.

I dalje je mogućnost trudnoće samo teoretska. Ukoliko se želite uvjeriti u to, uradite test na trudnoću najmanje deset dana nakon rizičnog odnosa.

TinaVale

Pozdrav. Jos jednom pitanje nisam popila 2 tablete u prvom tjednu, trebala sam početi piti u subotu prvu ja sam popila u ponedjeljak. Imala sam spolno ne zastićeni odnos u nedjelju. Zanima me jel moze doci do trudnoće i kad test za trudnoću može pokazati ispravan rezultat. Hvala

Ivo Balenović, dr. med.

Teoretska mogućnost trudnoće postoji. Test možete uraditi najranije deset dana nakon rizičnog odnosa.

TinaVale

Pozdrav. Napravila sam test 7 dana nakon ne uzimanja tableta i spolnog ne zaštićenog odnosa i test je negativan. Hocu napraviti jos jedan test na 10 dan da budem sigurna, ili je ovaj siguran

Ivo Balenović, dr. med.

Pričekajte menstruaciju, pa samo ukoliko izostane ponovite test. Sedam dana je granično vrijeme za test jer se tada dešava implantacija (ukoliko je došlo do trudnoće)

TinaVale

Pozdrav. 15. i 16.2 sam preskočila svije tablete. 16tog imala ne zastićeni odnos tablete počela piti 17 tog. 23. ili 24 sam napravila prvi put test negativan je 27. 02 napravila 2 test i negativan je. Jel to znači da nije došlo do trudnoće.

Ivo Balenović, dr. med.

Tako je. Do trudnoće nije došlo.

Miki221

Poštovani,
Pila sam Lyndinette dvije i pol godine. Uvijek redovito pila, nikada nije bilo problema. Zadnju tabletu popila 6.3. i trebala dobiti menstruaciju u nedjelju, ali nisam. Napravila 3 testa na trudnoću, na jednom skroz slaba crtica, otišla kod ginekologa, na uzv ništa, izvadila Beta HCG, negativno. Menstruacije i dalje nema, već 8 dana od zadnje tablete. Doktorica kaze da su se hormoni poremetili i da napravim pauzu od pilula što i jesam (jučer sam ih trebala početi piti, no nisam). Cijelo vrijeme osjećam neke lagane bolove u području jajnika, jučer samo jedna smeđa fleka. U međuvremenu suprug i ja pričamo kako bi mogli raditi na bebi, ali me sada muči kada ću imati ovulaciju i kako to mogu znati pošto je menstruacija izostala? Doktorica je rekla ako do sljedećeg petka ne dobijem da će ju izazvati. Što ako u međuvremenu bude ovulacija i ostanem trudna? Nema nikakvih promjena na uzv i sve dobro izgleda. Molim za pomoć i hvala unaprijed.

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, kod žena koje uzimaju kontraceptive krvarenje (menstruacija) postaje oskudnije, a ponekad može i izostati. To je zbog djelovanja tableta na endometrij (sluznicu maternice) koji se uslijed djelovanja kontraceptiva stanjuje. Dokle god uzimate kontraceptive jajnici miruju i ne proizvode hormone, stoga ne može doći do poremetnje u produkciji spolnih hormona. Nakon prestanka s tabletama ovulacija se uspostavlja uglavnom već u prvom ciklusu, ali ponekad može potarjati i dva do tri mjeseca dok se ne uspostavi hormonska ravnoteža i nastupi prava menstruacija.