Kontracepcija

irena

Zanima me postoje li kakve kontracepcijske tablete ili pilule koje nije potrebno redovito uzimati, već samo prije ili nakon spolnog odnosa i kako one utječu na organizam u smislu nuspojava?
Naime, već sam dosta dugo u vezi sa sadašnjim partnerom, ali se pri odnosu u kojem je jedina kontracepcija kondom osjecam nesigurno i još uvijek se bojim neželjene trudnoće, tako da nisam skroz opuštena

doc. dr. sc. Branko Radaković

Postoji hitna ili poskoitalna kontracepcija kod koje se koriste hormonski preparati u tu svrhu. To se obično primjenjuje nakon neplaniranog odnosa u "opasno" vrijeme u ciklusu. Smatram da rutinska upotreba kod svakog odnosa takve kontracepcije nakon svakog odnosa nema smisla. Ako imate stalnog partnera i redovite odnose upotrijebite niskodozažnu oralnu hormonsku kontracepciju.