Kontracepcija

Kontracepcija i tromboza

Mandyyyy

Postovanje

Sta je zenama koje uzimaju Pilule najbolje koristit preventivno protiv Tromboze? Bila bi vam zahvalna na par savjeta.
Hvala vam puno i lijep pozdrav

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, tjelovježba je najbolja i najprirodnija prevencija tromboze, ali i ostalih bolesti. Aspirin smanjuje mogućnost tromboze, ali kao i svaki lijek ima određene nuspojave.

andeosgreskom1234

Poštovani,imam sljedeci problem.Vec 2 godine pijem Belaru, a zadnjih 6 dana Yaz jer mi Belara vise nisu odgovarale(probojna krvarenja..).No meni se na zadnjoj tableti Belare pojavio osjecaj zarenja tj topline u listu desne noge,koji traje par sekundi i nestane i tako svako malo kroz dan,nebitno da li lezim,hoda,stojim i sl. Noga na dodir nije vruca,naotecena,crvena i sl.ista je ko i druga.Da li je moguce da je doslo do tromba ili sl. zbog kontracepcije?Jako sam zabrinuta,i jos sam k tome danas 2.dan u izolaciji zbog korone. Sto da radim? Da prestanem piti tablete ili? (Nikakve nalaze krvi i ostalog nisam radila zbog kontracepcije)
Hvala

Ivo Balenović, dr. med.

Simptomi tromboze su jačeg intenziteta. No, ukoliko postoji ikakva sumnja, bolje da prestanete s kontraceptivima na neko vrijeme - ništa se ne može desiti prestankom uzimanja.

andeosgreskom1234

Dakle danas vise da ne popijem tabletu, i kako da onda nastavim dalje? Prije bi morala napraviti neke pretrage itd... sad sam 6 tableta popila(krvarim jer sam nastavila samo na yaz bez stanke...) Koliko raditi stanku i kakve pretrage napraviti?
Hvala

andeosgreskom1234

Zvala sam svoju doktoricu opce prakse danas, i objasnila joj situaciju,pa mi je rekla da ne vjeruje da je nesto ozbiljno(tromb itd) nego vjerojatno od korone da mi pritiska zivac u ledima pa da od toga mi se to dogada...Danas je bolja situacija,za sad nije bilo zarenja, stavljam obloge za svaki slucaj i nogu na povisenom. Vidjet cu jos koji dan mozda da ipak ne prestanem sa tabletama, jer ce mi se sve pomaknuti i poremetiti ciklus, a nakon izolacije mozda UZV vena?

Ivo Balenović, dr. med.

Bez detaljnog pregleda ne može se znati o čemu se radi. Savjetujem da uradite doppler vena.

andeosgreskom1234

Jasno mi je da se bez pregleda ne moze znato sto je, zato cekam prestanak izolacije da to idem rijesiti. Sad mi se jos povremeno javi taj osjecaj i to je to,drugo nista,nikakvo crvenilo,promjena boje,oteklina ni bol,pa se stvarno nadam da nije tromb ni nista opasno, i dalje pijem kontracepciju jer ne znam ako prekinem kako opet i kad poceti piti?!

Ivo Balenović, dr. med.

Ako se stanje smirilo, nastavite s uobičajenim uzimanjem.