Kontracepcija

Kontracepcijske pilule

masa5713

Imam 20 godina, već više od godinu dana pijem lyndinette 20 zbog endometrioze koja je i operirana, od zavrsetka operacije i početka pijenja kontracepcijskih pilula konstantno imam vaginalne infekcije, osjećam jaku suhoću vaginalne sluznice i iritacije nakon odnosa. Koji bi bio rizik prestanka pijenjakontracepcije s obzirom na dijagnozu endometrioze i postoji li mogucnost da zbog pilula imam cesce vaginalne infekcije?

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, suhoća rodnice i učestale infekcije posljedica su kontraceptiva. Savjetujem da prekinete s uzimanjem, barem na neko vrijeme. Budući da je endometrioza operirana neće biti nikakvih štetnih posljedica.

anaqwert

Poštovani,
Imam nekoliko pitanja vezanih uz dobivanje oralne kontracepcije.
Zanima me koliko traje sam taj proces dobivanja oralne kontracepcije s obzirom na sve pretrage koje treba obaviti te da li je moguće to uraditi ako je djevojka nevina, a planira prvi put stupiti u spolne odnose.
Hvala unaprijed!

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, prije uzimanja oralnih kontraceptiva potrebno je učiniti osnovne laboratorijske pretrage: krvnu sliku, jetrene probe, šećer u krvi. Oralnu kontracepciju mogu uzimati i djevojke koje nisu stupile u spolne odnose (npr. radi regulacije ciklusa)

Kika2102

Postovani, imam 25 godina i koristila sam najprije novynette, zatim seasonique, a od 11.mjeseca 2018.koristim qlairu i ginekologica me upozorila da bi mi krvarenja mogla biti vrlo oskudna ili cak i preskociti koji puta. Tabletu pijem redovito svaki dan u isto vrijeme i imala sam u nekoliko navrata smeckasti iscjedak ili cak malo krvi, no ne u one dane u koje bi to po blisteru trebalo biti. Inace mi je tanka sluznica a sa seasonique sam se prebacila jer mi se ciklus potpuno poremetio i imala sam iscjedak u vrijeme kada nije trebalo, odnosno nisam kada je trebalo. Zanima me je li sve normalno i u redu i je li zastita na razini odnosno ne postoji nikakva mogucnost trudnoce prema svemu navedenome?

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, u pitanju su probojna krvarenja koja su uobičajena kod oralne kontracepcije dok se organizam ne navikne na novu dozu hormona. Zaštita pri tom nije smanjena.

Kika2102

Postovani, zahvaljujem.
Znaci nastavljam normalno piti qlairu jedan blister za drugim bez pauze? Je li zastita podjednaka u sve dane u mjesecu ako se pravilno uzima? Kroz koliko bi se razdoblje onda ro trebalo normalizirati? Probojna krvarenja su bila vrlo oskudna, povremena i neredovita od kad sam na qlairi dol su mi sa seasoniqueom bila precesta i nisu prestajala...

Ivo Balenović, dr. med.

Uzimate svaki dan bez prekida, zaštita je potpuna cijelo vrijeme. Probojna krvarenja uglavnom prestanu nakon dva do ti mjeseca.

Kika2102

Hvala Vam najljepsa!

Ivo Balenović, dr. med.

Nema na čemu.