Kontracepcija

Logest

Danijela01

Poštovana,
imam upit vezan za tablete Logest. Naime, počela sam koristiti Logest tablete i završila sam s prvom kutijom i sada sam u tijeku onih sedam dana kada se tablete ne piju. Problem je u tome što sam dobila menstruaciju pet dana ranije od termina i zanima me da li je to u redu jer sam mislila da bi stvari trebala dobiti točno na dan pošto pijem tablele? I da li mogu nastaviti s drugom kutijom tableta po upustvu pošto mi je menstruacija došla ranije?
Zahvaljujem Vam na odgovoru.

Dr. sc. Romana Dmitrović, dr. med.

Krivo ste mislili. Krvarenje na pilulama dolazi kad dođe, nije uopće bitno kad i ne trebate to računati. Bitno je da vi nakon 7 dana pauze počinjete novu kutiju i kontracepcijska zaštita bit će pouzdana.

sweetlove

Postovani!
Treci dan uzimam logest pilule i primjecujem da mi od prvog dana desno oko "odbacuje" kontaktnu lecu. U uputstvu se i to navodi kao moguca nuspojava. Da li bih trebala prestati s uzimanjem?

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, to je rijetka, ali moguća nuspojava. Savjetujem da prestanete s uzimanjem tableta.

Naki

Postovani imam jedan problem pa me zanima i Vase misljenje. Pijem Logest vec 2 godine. Sve je bilo u redu do ove poslednje kutije. Pojavilo mi se oskudno krvarenje na 14.tableti, odnosno u toku koriscenja pilula.Krvarenje je vrlo slicno menstrualnom i po trajanju i po bolovima. Traje vec 5 dana. Na ultrazvuku je sve u redu, endometrijum 3mm, jajnici uredni. Sta mislite sta bi moglo da bude uzrok ovom poremecaju? Hvala

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, radi se o probojnom krvarenju što je nuspojava oralnih kontraceptiva. Ono nije opasno i ne umanjuje zaštitu. Samo ukoliko bi se krvarenje ponavljalo tijekom idućih ciklusa potrebna je promjena tableta.

Naki

Postovani, samo jos jedno pitanje. Ja imam jos 5 tableta da popijem iz ove kutije. Danas mi je 5.dan kako mi traje ciklus. Da li je moguce da ovo krvarenje ne prestane sve do iduceg redovnog ciklusa? Hvala

Ivo Balenović, dr. med.

Moguće da se na krvarenje nadoveže 'uobičajena menstruacija', ali je moguće da ona i izostane (budući da je endometrij vrlo tanak)