Kontracepcija

menstruacija.

milo

Nakon dvije god. uzimanja cilest tableta napravila sam pauzu zbog povišenih jetrenih enzima. Zadnju menstruaciju sam imala 06.04. i od tada jos nisam dobila. Spolne odnose nisam imala u plodnim danima, a van tih dana koristili smo zastitu. Od straha sam napravila i test za trudnoću, bio je negativan. Prije tableta menstruaciju sam dobivala svaki 38-40 dana. Možete li mi pojasniti sto bi mogao biti razlog tolikog kasnjenja? Nemam nikakve znakove pms-a. Jesu li testovi pouzdani? Prvi jutarnji urin,test rađen 13.05, nesto vise od dva tjedna nakon odnosa. Hvala.

Dr. sc. Romana Dmitrović, dr. med.

Ne možete znati kad su vam plodni dani kod neredovitih menstruacija, a vaše to jesu. Sve iznad 35 dana od prvog do prvog dana menstruacije nazivamo neredovitom menstruacijom, tako da vaše spadaju u tu kategoriju. Dakle, zaboravite na plodne dane. Isto tako, nemojte biti zabrinuti zbog kašnjenja, kod neredovitih menstruacija i to je normalno, treba samo imati strpljenja i doći će, a u slijedećim ciklusima vjerojatno se i vratiti na onih 38-40 dana.
Test je posve pouzdan ukoliko se napravi na prvi jutarnji urin dva tjedna iza odnosa, tako da u trenutku kad ste ga pravili sigurno niste bili trudni. Međutim, ako ste i poslije imali nezaštićene odnose, treba ga ponoviti, jer vi ne možete biti sigurni kad vam je bila ovulacija.

sekana92

dobar dan...
draga doktorice imala sam menstruaciju redovnu godinu dana svakog 13-og... proslog messeca mi je dosla 16-og... a ovoga meseca je uopste nisam dobila.. nemam nikakve simptome mestruacije ili nekakve prehlade sve je normalno, samo su mi malo grudi porasle.... odnose sa deckom imam redovno, ali nekoristimo kontracepciju, jer jako pazimo... dali je moguce da sam sada ostala trudna... jos nisam radila test....?????

Natalija Beljo, dr. med.

Kada ste naveli da pazite niste napisali kako, menga ne kasni samo ako ste trudni , ali ako ne dode do kraja mjeseca svakako napravite test ili se javite se ginekologu.

teic0

Poštovani,

Imam 22 god i uvijek redovne menstruacije koje su trajale oko 5 dana, ciklus oko 23 dana, međutim prije vise od godinu dana jedan mjesec sam koristila diane35 zbog policisticnih jajnika i prestala sam ih uzimat jer sam se uzasno uplasila svih rizika koja sam procitala toliko da sam imala napadaje panike, al sam nekako izgurala i uzela ih jedan mjesec. Nakon toga ciklusi i dalje redoviti, osim sto nekad urani nekad kasni, ali tu je svaki mjesec. Samo me brine sto od tad krvarenje traje oko 5 dana i poslije toga jos nekih 4 dana smedi iscjedak ono minimalno curi. Jel to ima veze s tim pilulama sto sam uzimala jer je bas od tad tako ili je slucajnost? Je li to normalno? Jer pomalo me zivcira sto tako dugo taj iscjedak traje..

teic0

Zaboravila sam napisati, da imam pcos, znaci imam policisticne jajnike na ultrazvuku, akne, pojacanu dlakavost, ali menstruacije redovite..

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, vjerojatno se radi o produljenoj funkciji žutog tijela. Žuto tijelo nastaje na jajniku nakon ovulacije i luči hormon progesteron. Ukoliko ne dođe do oplodnje žuto tijelo propada, vrijednost progesterona naglo pada i dolazi do menstruacije. Kada ne dođe do tog naglog pada progesterona dolazi do oskudnog krvarenja nakon menstruacije. To nema veze s pilulama koje ste uzimala.