Kontracepcija

mirena

PETRA

Prije nekoliko mjeseci dala sam ugraditi spiralu "Mirena". Odonda imam učestala krvarenja, uglavnom oskudna, a znaju mi se javiti i bolovi u donjem dijelu trbuha. Liječnik mi je objasnio da je potreban određeni period prilagodbe. Molim Vas podrobnije informacije o tome da li je to u redu i koliko je ta spirala pouzdana i sigurna. Hvala!

doc. dr. sc. Branko Radaković

Mirena ima vrlo pouzdan kontracepcijski učinak. Tegobe koje navodite i za koje Vam je Vaš liječnik vjerojatno objasnio da ih možete očekivati mogu trajati najduže 4-5 mjeseci. No ukoliko ne prolaze morate se javiti Vašem liječniku da provjeri druge moguće razloge Vaših problema.

PETRA

Zahvaljujem Vam na odgovoru. Stanje mi se pomalo normalizira, bila sam na pregledu kod svog liječnika i on kaže da je sve u redu. Jos me zanima da li se mogu javiti tegobe u smislu pojačanog umora, bezvoljnosti i depresije, tj da li su one posljedica hormona koji sadrži ta spirala? Jos jednom HVALA!

Belma

Zanima me da li je mirena hormonska spirala. Ja sam nedavno ugradila spiralu t i dobila prvu mjesecnicu poslije toga jako obilnu. Da li je to normalno? Unaprijed zahvaljujem.

doc. dr. sc. Branko Radaković

Mirena je jednim djelom i hormonska kontracepcija. Moguća je obilnija menstruacija kao i intermenstruacijska oskudnija krvarenja tijekom prvih mjeseci korištenja Mirene. Savjetovao bih Vam da se ultrazvučno provjeri položaj Mirene u maternici i isključe eventualno drugi mogući uzroci obilnijeg krvarenja, miomi ili polipi.