Kontracepcija

Moguca trudnoca?!

mis2

Poštovana doktorice!
Imam jedan problem.. Prije malo manje od 2 mj sam popila teblete Cilest 4+4. Iduci mjesec sam menstruciju dobila na vrijeme. Ovaj mjesec sam imale odnose bez zastite s deckom, ali je uvijek prekinuo snosaj.
Ovaj mjesec mi menstracija kasni 10 dana. Da li je to mozda zbog tableta od dan poslije iako je prosao jedan menstrucijski cikilus normalno? Kolika je vjerojatnost da sam trudna? Da li je moguce zatrudniti iako je decko prekinuo snosaj svaki put?
Unaprijed zahvaljujem!

Dr. sc. Romana Dmitrović, dr. med.

Ne kasni vam menstruacija zbog hitne kontracepcije sigurno. Napravite test na trudnoću. Sigurnost prekinutog snošaja kao metode kontracepcije je samo nešto preko 80%, i tako je lako neželjeno ostati trudan.

imandic

Poštovanje, imao sam odnos sa curom a ona je bila u 4 danu menstruacije, koristili smo zaštitu ali prilikom zabave, hah, prezervativ je pukao, nismo znali, nije došlo do ejakulacije al imao sam malo predejakulata. Pa bi vas htio pitati može li doći do trudnoće i mogu li ja imati problema jer spolni organ mi je bio malo crvenkast zbog krvi, nakon spolnog odnosa odmah smo se otuširali.
Hvala na razumijevanju, srdačan pozdrav

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovani, odnos je bio u vrijeme neplodnih dana stoga ne postoji mogućnost trudnoće.

Morticia

Poštovani,

Pijem Microgynon već nekoliko godina, nikada nisam imala nikakve probleme.
Prije dvije sedmice sam dobila antibiotike Hemomycin i Pancef jer sam bila pozitivna na Covid 19, također su mi dali aspirin protect.
Rekli su mi da ovi antibiotici ne utiču na kontracepciju. Ja sam prije 6 dana počela piti novo pakovanje Microgynona a još uvijek imam neki smeđi iscjedak, kao da mi menzis nije prošao.
Za vrijeme dok sam pila antibiotike, samo jednom sam imala odnos i to u trenutku kada sam pila drugu tabletu iz kutije - prije 4 dana.
Da li je ovo mogući znak trudnoće, ili je samo reakcija na sve lijekove i stanje u proteklim sedmicama?

Unaprijed se zahvaljujem na odgovoru.
Lijep pozdrav.

imandic

A kontakt spolnog organa sa krvi, mogu li tu posljedice biti, msm 5/6 min je to trajalo, gladajte i detaljno tuširanje nakon spolnog odnosa?
Hvala na razumijevanju!

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana Morticia, navedeni lijekovi nemaju učinak na kontraceptive. Ne postoji mogućnost trudnoće, u pitanju je reakcija na cjelokupno stanje.

Ivo Balenović, dr. med.

Kontakt spolnog organa sa krvi ne može prouzročiti nikakve probleme (naravno, ako je partner zdrav).

Bisa30

Poštovani, postavila sam novu temu ali ne vidim svoju objavu. Možda će ovde biti pre viđena jer mi mnogo znači da čujem Vaše mišljenje. Zanima me koji odnos je doveo do začeća. Trudna sam. Prema ultrazvuku poslednja menstruacija bila je 20.avgusta. Odnos sa ejakulacijom unutra bio je 1.septembra, tih dana sam primetila sluz sa crvenim tačkicama. Drugi odnos je bio 6.septembra sa kondomom i ejakulacijom van ali tek posle nekoliko minuta oralnog zadovoljavanja. Tog dana posle odnosa imala sam grceve slicne menstrualnim a 9.septembra mi je bilo braonkasto krvarenje jedan dan. Test je bio pozitivan 15.sept. a 17.septembra sam bila kod ginekologa i video je uvećan endometrijum 22mm. Ciklusi su na 28-29 dana. Molim Vas za mišljenje koji odnos je doveo do začeća.

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, odnos od 1. septembra je doveo do začeća.