Kontracepcija

Nepravilan ciklus

matea131295

Poštovani,

imam 22 godine, visoka sam 165 cm, imam 54 kg. Moj problem je nepravilan ciklus unazad par mjeseci, točnije od kraja ožujka. Moje mjesečnice od kraja ožujka: 25.3., 16.7., 7.5. (razmak između ove tri menstruacije samo 3 tjedna, odnosno 21 što mi se nikada nije dogodilo), 5.6., 7.7. 20.7. (ovu posljednju dobila sam nakon 13 dana od prethodne). Zadnji ginekološki pregled je bio krajem veljače, sve je bilo u redu, papa test uredan. Krajem rujna putujem u inozemstvo na 2 tjedna te mi nikako ne odgovara imati menstruaciju u tom periodu zbog toga što će putovanje uključivati većinom boravak u prirodi. Zbog nepravilnog ciklusa ne mogu predvidjeti iduću menstruaciju pa ne mogu znati hoće li ju biti potrebno odgađati ili ne što mi je jako bitno. Trenutno sam na moru, na sezoni i vraćam se kući tek oko 10.9., dakle tek tada mogu posjetiti svog ginekologa, ovdje na moru nemam opcija. Putujem 25.9. pa ne znam hoću li stići dotad napraviti nešto što se tiče reguliranja ciklusa. Radije bih regulirala ciklus prije putovanja ako je to ikako moguće, nego da pijem lijekove tijekom putovanja. Molim vas da mi kažete što je najpametnije napraviti u mom slučaju. Srdačan pozdrav.

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, morate uraditi analizu hormona. Terapija za regulaciju ciklusa je duphaston 2x1 od 15. do 25. dana ciklusa.