Kontracepcija

odgoda ciklusa i kontracepcija

silly_me

Postovana doktorice

Nikad nisam koristila pilule za kontracepciju,i nikad nisam imala odnose.Narednog mjeseca se udajem,i planiram ih poceti koristiti,medjutim htjela bih tada i odgoditi ciklus na minimalno sedam dana.Ako pocnem pilule piti 5 dana prije odgadjanja(kako sam vidjela u jednom vasem postu),da li cu biti zasticena od nezeljene trudnoce,ili ipak ne?
Ako ne,onda postoji li neka druga metoda odgadjanja,mozda neka druga pilula uz kontracepcijsku?
Isto tako,zanima me postoji li mogucnost stavljanja spirale,nakon izvjesnog vremena,jer sam negdje procitala da spiralu mogu koristiti samo zene koje su vec radjale..
Hvala

Natalija Beljo, dr. med.

U ovom slučaju kontracepcija nema direktnu ulogu zaštite već odgadanje ciklusa , a kako je to pred mjesečnicu nisu plodni dani . Šta se tiče spirale u brošurama i nekim tekstovima navodi se da je mogu koristiti i žene koje nisu rodile, ali moj osobni stav je da ih ne preporučam kao zaštitu nuliparama jer na tržištu ima drugih dostupnih OHC prilagodenih nuliparama.

Blackgirl

Poštovani. Koristila sam Adexa kon. pilule. Ne koristim ih vec par mjeseci. Procitala sam da ih mogu početi piti par dana prije nove menstruacije radi odgode ciklusa. Da li sam dobro shvatila ? I koliko dana prije trebam poceti piti ? Unaprijed hvala na odgovoru.

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, ako želite odgoditi ciklus možete početi uzimati kontraceptive 5 dana prije očekivane menstruacije. Dokle god ih pijete krvarenje neće nastupiti.