Kontracepcija

Oralna kontracepcija

AS20

Postovani,
htjela bi poceti koristiti oralnu kontracepciju, napravila sam potrebnu krvnu sliku. Nalaz je uredan jedino vrijednost fibrinogena iznosi 3,6 a ref. interval je 1.8-3.5
Da li smijem s obzirom na minimalno povisenje navedenog koristiti kontracepcijske pilule?
Lp

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, slobodno koristite kontracepciju uz redovite kontrole.

Natasa991

Postovani,
Popila sam jednu tabletu Lindoleta, prvog dana menstruacije. Zatim sam se uplasila da mi to ne poremeti hormone u orgamizmu. I sad ne znam da li da nastavim ili ako ostane da sam popila samo tu sta mi to moze poremetiti u organizmu? Ginekolog mi ih je preporucio bez ikakvih pretraga. Hvala

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, jedna tableta vam ne može ništa poremetiti. Ako želite kontracepciju nastavite svakodnevno uzimati tablete. Preporučam da učinite laboratorijske pretrage.

Lana4pitanje

Postovani,
Pocela bih koristiti oralnu kontracepciju, medjutim imam nekoliko nedoumica, te bih zeljela cuti Vase misljenje.
-Imaju li pilule neke nuspojave i mogu li ugroziti zdravlje zene?
-Preporucujete li ih mladim djevojkama?
-Da li bih smjela uzimati pilule, ako imam migrenu? (ne pijem nikakve lijekove, samo ponekad analgetik)
-Moram li napraviti pretrage ili mi doktor moze dati pilule bez pretrage?
Unaprijed hvala.

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, prije kontracepcijskih pilula dobro je uraditi osnovne laboratorijske pretrage (KKS, pV, jetrene probe, GUK). Pilule se koriste kao kontracepcija, ali i u svrhu regulacije ciklusa, te smanjenja bolnosti. Svaki lijek, pa tako i pilule mogu imati određene nuspojave. Kod kontracepcijskih pilula to je nešto viši rizik od tromboze (stvaranje ugrušaka u krvnim žilama). Pilule mogu koristiti mlade žene. Što se migrene tiče ne može se unaprijed znati kakva će biti reakcija na pilule. Ako bi se migrene pojačavale, treba prekinuti s terapijom.