Kontracepcija

PCOS i kontracepcija

mimi

Imam 30 godina, dijagnosticiran PCOS sa inzulinskom rezistencijom, i višak kilograma te sam sada na liječenju i dijeti. Kao terapiju i kontracepciju, uzimala sam DIANE 35, 6 mjeseci, nakon čega sam dobila flebitis, te sam odmah prestala. Željela bih neki pouzdani način zaštite, dok ne rješim zdravstvene probleme i ne budem spremna na trudnoću, a imam stalnog partnera, pa kondomi baš i nisu opcija. Možete li mi nešto preporučiti? Unaprijed hvala.

doc. dr. sc. Branko Radaković

Da li ste prije Diane 35 imali redoviti ciklus?
Ukoliko imate PCO velika je vjerojatnost da imate neredovit ciklus odnosno da nemate spontane ovulacije. U tom slučaju Vam i ne treba kontracepcija. No, ako baš želite dolaze u obzir kontraceptivi koji sadrže samo progestagene (bez estrogene komponente), premda je prezervativ najrazumnija opcija za vrijeme tih nekoliko "kritičnih dana", ukoliko uopće imate spontane ovulacije.