Kontracepcija

Pilula popijena dan ranije

makronka

Poštovani,

Nakon dugogodišnjeg uzimanja pilule Logest malo sam se zeznula! Nakon 7 dana pauze, umjesto da pocnem piti novu kutiju u srijedu, ja sam ju počela piti u utorak tako da mi pauza nije trajala 7 dana vec 6!
Nezaštićeni odnos sam imala u ponedjeljak. Zanima me kako postupiti sada, nastaviti piti ili napraviti pauzu, jesam li zaštićen tokom odnosa?

Lp

Dejan Šakoronja, dr. med.

Zaštićena ste. Samo dalje nastavite uzimati prema shemi.

makronka

Kako se bliži vrijeme za početi piti novu kutiju zanima me Vaše mišljenje...dakle, prvu sam popila u utorak 9.8., i zadnja mi je bila u ponedjeljak 29.8. Dali da sada novu kutiju počnem piti na prvi dan menstruacije, ili u utorak 6.9.?

Lijep pozdrav

Dejan Šakoronja, dr. med.

6.9

makronka

Evo novi iscrpni tekst tako bi dobila cim bolje odgovor:

Poštovani,

trebala bih Vašu pomoć. Pročitala sam sve što se treba znati, ali naravno kako uvijek u ovakvim situaicijama nastupi panika...voljela bih dobiti odgovor iz prve ruke.

Vec 7 godina konzumiram kontracepciju. Na početku je to bio Yaz, ali se sa vremenom kontracepcija promjenila tako da sada koristim Logest. Obično sam redovna sa uzimanjem, ako mi se dogodi kakva greška, svejedno pazim kasnije.

No međutim, jučer kao da sam zablokirala totalno te zaboravila na posljedice. Priča ide ovako: prošli mj sam nakon 7 dana pauze, umjesto da pocnem piti novu kutiju u srijedu, ja sam ju počela piti u utorak tako da mi pauza nije trajala 7 dana vec 6!
Nezaštićeni odnos sam imala u ponedjeljak. Na portalu cybermeda rečeno mi je da ne brienem, i da novu kutiju počnem piti u utorak 6.9. Tako sam i uradila, novu kutiju sam počela piti 6.9. te sam jedan nezaštićeno odnos imala u srijedu 8.9. ili u četvrtak 9.9. I sada dolazimo do problema, gdje sam pilulu koju sam trebala popiti u ponedjeljak 12.9. zaboravila, te sam, ju popila nakon više od 24 sata u utorak 13.09. U utorak oko ponoći popila sam 2 tablete odjednom ( za pon i za utorak). Obično tabletu pijem oko 20 sati ali kako nisam bila u mogućnosti popila sam ih oko ponoći. Istu tu večer, u utorak 13.09. možda malo nakon ponoći...neporedno nakon uzimanja pilula, imala sam nezaštićeni odnos.
I onda sam krenula čitati sve i svašta i nastala je panika budući da mi je to 1 tj uzimanja nove kutije pilulu, budući da su mi to plodni dani. Zadnju menstruaciju imala sam ili u petak 02.09. ili u subotu 03.09. te je kao i uvijek trajala oko 3 dana.

Kakve su šanse za trudnoćom? Ima li smisla uzeti pilulu za dan poslije, te kako ona funkcionira? Kada najranije mogu napraviti test trudnoće? Trebam li nastaviti uzimati pilule, ili da sam prekinem i čekam novu menstruaciju?

Dejan Šakoronja, dr. med.

Prema opisanom neće doći do trudnoće.

Jelena133

Poštovani
Pijem Yazz i krećem od utorka svaki put novu kutiju, međutim volela bih da krećem ponedeljkom i razmišljala sam da umesto 4 placebo tablete popijem tri i novu kutiju krenem dan ranije, samo me zanima da li bih time narušila zaštitu i da li to dovodi do nekih nuspojava.
Srdačan pozdrav

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, slobodno možete skratiti placebo tablete. Zaštita se neće smanjiti.

Anastasija543

Poštovani pijem Daylette (24+4) i pre dva meseca sam popila 3 placebo pilule i počela dan ranije novu kutiju. Pa sam to i prošli mesec uradila da bih krenula od ponedeljka kao prvog dana nedelje da pijem tablete, pošto mi najviše odgovara tako zanima me da li će se smanjiti zaštita ako od sad budem pravila normalne pauze od 4 dana ili pošto sam dva mesec skraćivala pauzu za jedan dan da li treba da nastavim da pravim pauze od tri dana da bi zaštita bila potpuna?

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, možete raditi normalnu 4-dnevnu pauzu, zaštita se neće smanjiti.