Kontracepcija

Pilula za dan poslije

lpsp1

Poštovani,
Početak predzanje mesntruacije bio je 27.01., a zadnje 24.02. Menstruacijski ciklus mi je općenito redovan te menstruacije traju po 4 dana. Rizičan spolni odnos imala sam u nedjelju 04.03. u ranim jutarnjim satima te sam hitnu kontracepciju( ellaone tabletu) popila nakon 28h od odnosa. Zanima me kolika je sansa za trudnocu i da li je dobro sto sam popila hitnu kontracepciju. Nisam imala nikakve ozbiljne simptome nakon popije kontracepcije osim lagane glavobolje i umora isti taj dan. Očekivanu menstruaciju bi trebala dobiti 25.03. Zanima me isto tako da li postoji mogucnost kasnjenja sljedece menstruacije te da li je cudno sto do sada nisam imala nikakvo krvarenje nakon popijene tablete?

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, dobro ste učinili. Tableta može poremetiti ciklus tako da mesntruacija urani ili zakasni nekoliko dana. Od 100 žena koje su uzele tabletu 2 će ostati trudne. To je statistika.

lpsp1

Da li je normalno da su mi grudi naotečene i bolne kao pred menstruaciju iako trebam po kalendaru dobiti tek 25.03? Posljedica hitne kontracepcije?

Ivo Balenović, dr. med.

Moguće da je to od tablete.

Anci222

Postovani doktore, molim vas pomozite mi. Decko i ja smo 28.11. Oko 13 sati imali odnos sa kondomom koji je pukao te smo to naravno primjetilj nakon ejakulacije u mene. To je bio 11. Dan ciklusa, dakle posljednja menstruacija je bila 18.11.
Ciklusi su mi redoviti, 28 dana, nekad 27, ali po kolicini cervikalne sluzi ovulacija mi rijetko nastupa bas 14. Dana, obicno dan, dva poslije. Uglavnom odmah nakon odnosa zvala sam svog ginekologa koji je rekao da kupim ellaone te sam u roku od tri sata i popila tabletu. Sutradan sam otisla kod ginekoga te je na uzv vidio da nisam ovulirala jos te da trebam tek. Danas tri dana nakon popijene pilule primjetim gusti iscjedak zuckaste boje, lagano probijanje u jajnicima, onako ne jos proziran i obilan kao pred ovulaciju. Nemam nikakvo krvarenje.
Zanima me je li postoji mogućnost da je tableta stvarno odgodila ovulaciju, te ako i nije, tj da i nastupi sutra kako je i predvideno u kalendaru, je li moguce da ce doci do oplodnje te da su spermatozoidi prezivjeli ova 74 sata, pogotovo unatoc cinjenici da se plodna sluz javlja tek sada?
Posto je subota i brinemo se vec tri dana, a ginekolog se je javlja na poziv molim vas za odgkvor i zahvaljujem vam se!

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, tabletu ste uzeli na vrijeme i time su šanse za trudnoćom svedene samo na teoretsku mogućnost.