Kontracepcija

PMS

Lejlap0766

Nekoliko zadnjih mjeseci grudi me pocnu boljeti nekoliko dana poslije ovulacije
Bol traje od 7 do 10 dana prije pocetka menstruacije, citajuci razlicite clanke pisalo je da grudi bole samo nrkoliko dana pred menstruaciju ali kod mene zadnjih nekoliko.mjeseci to nije slucaj
Grudi me bole sa strane i ispod pazuha i moje pitanje je da li je ta bol 7-10 dana normalna ?
Hvala

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, to je normalna pojava za period pms-a. Kod nekih žena je to izraženije i duže traje. Razlog je nakupljanje tekućine u žlijezdanim kanalićima dojke zbog čega one postanu punije, osjetljivije, a ponekad i bolne. Budući da Vam se to dešava u samo u drugoj fazi ciklusa, nakon ovulacije, razlog je isključivo hormonske prirode (zbog progesterona koji se luči nakon ovulacije)

Lejlap0766

Hvala Vam puno,
imala bih jos jedno pitanje sto se tice samih dana menstruacije, dan kada trebam dobiti imam bol u stomaku i grceve i znam da cu tada dobiti, medjutim danas sam imala istu tu bol i trebalo je zapoceti krvarenje medjlutim samo par smedjih tocki se pojavilo za par sati kako me stomak poceo boljeti , da li je rqzlog za brigu ili ce menstruacija uslijediyi uskoro

Ivo Balenović, dr. med.

Vjerojatno je to početak menstruacije. Niste naveli da li imate odnose, jer ukoliko imate redovite, nezaštićene odnose postoji mogućnost implantacijskog krvarenje u vremenu oko očekivane menstruacije. Ono je oskudnije od menstruacije i traje najviše dva do tri dana.

maramara55

Postovani doktore,
pre mesec dana sam prestala piti yasmin pilule, par dana pred dolazenje krvarenja osetila sam neko probadanje u dojkama naizmenicno, kao i da su mi bradavice dosta osetljive. Takodje, danas mi je poslednji dan ciklusa i primetila sam da mi boja bradavica na grudima nisu iste, tj jedna je dosta svetlija od druge, mada nikad nisu bile identicne boje. Da li ima razloga za brigu i da li bih trebala napraviti ultrazvuk dojki?

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, nema potrebe za ultrazvukom ako se radi o vidljivim promjenama. Javite se Vašem liječniku, pa neka on nakon pregleda odluči da li je potrebna daljnja obrada.