Kontracepcija

pocetak uzimanja piluje

mirela80

Postovani,
prvi put u svom zivotu pocinje za par dana da pijem kontracepcijske pilule Diane 35. Detaljno sam procitala upusvo u kojem pise da se pocinju uzimati prvi dan krvarenja menustracionog ciklusa. Medjutim moj ginekolog mi je preporucio da ih pocnem uzimati petog dana ciklusa. Interesuje me da li je to cesta preporuka lijecnika i zasto, i da li sam u potpunosti zastitena od prvog dana uzimanja pilule?
Hvala

Dr. sc. Romana Dmitrović, dr. med.

Preporuka vašeg ginekologa je zastarjela, i ako je se budete pridržavali nećete biti zaštićeni od trudnoće od prvog dana uzimanja (za razliku od uzimanja koje počinje prvog dana ciklusa).