Kontracepcija

poviseni jetreni nalazi

lema

Od svoje 14 godine pijem kontracepcijske pilule zog poremecaja hormona,pila sam Dabroston pa Diane,Cilest i na kraju Logest koje sam prestala piti prije 1,5 mj. sad imam 23 godine, znaci 9 god. sam ih pila bez pauze, u tom razdoblju 2 puta me ginekologica poslala vaditi krv! papa test radim svakih 6 mj. Na svoju ruku sam prestala piti te tablete jer sam imala od Logest strasne glavobolje i otisla sam kod moje doktorice opce prakse po uputnicu za vaditi krv. Jetreni nalazi su mi duplo povecani ( normala je do 34 a ja imam 74), a hormoni u redu, zbog nalaza jetre su me poslali da vadim markere na hepatitis, dali postoji mogucnost da mi je taj nalaz povisen zbog kontracepcijskih pilula?

Dr. sc. Romana Dmitrović, dr. med.

Postoji ta mogućnost, pa ako se jetreni nalazi polako počnu smirivati zaključit ćemo da je to posljedica uzimanja kontraceptiva.

1ana

Postovani,sto je uopce jetreni nalaz i gdje ga se sve moze obaviti.Unaprijed hvala.

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, jetreni nalazi se određuju iz krvi. To su enzimi (AST, ALT, GGT, bilirubin) koje proizvodi jetra. U bolestima jetre oni su povišeni. Mogu se uraditi u laboratoriju svakog doma zdravlja, bolnice ili u privatnim zdravstvenim ustanovama.

Tina_mech

Poštovani već više od godinu dana pijem Lindynette 30 te nisam imala nikakvih problema. Na kontroli krvi povišeni su mi MPV (10.8), monociti (13.9) i ygt (45) . Zanima me jesu li navedene vrijednosti opasne i trebam li prekinuti s kontracepcijom. Zbog sitaucije s korona virusom, malo mi je teže doći do ginekologinje, pa bih Vas molila za savjet.

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, ggt vam je minimalno povišen i to se može tolerirati. Savjetujem kontrolu nalaza za 3 mjeseca. Za sada nije potrebno prekidati terapiju. Ako bi vrijednosti rasle, trebalo bi razmisliti o drugom kontraceptivu.