Kontracepcija

Trudnoca uz pilule

Maree955

Postovani,

Prosli mesec 3 dana pred kraj kutije pilula sam propustila jednu da popijem. Popila sam je sutradan i nastavila jos 2 dana. Napravila sam redovnu pauzu od 7 dana. Interesuje me koje su sanse da se ostane u drugom stanju i sta moze da bude ako sam ostala u drugom stanju, a pocela sam sa sledecom kutijom?

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, budući da je propuštena tableta u zadnjem tjednu ne postoji mogućnost trudnoće.

Maree955

U redu, hvala Vam ouno.

Mislila sam da je mozda trudnoca razlog mucnini, vrtoglavici i bolu u zelucu.

Sve najbolje

Ivo Balenović, dr. med.

Nema na čemu,

Morticia

Postovana,
Prosli mjesec sam popila 23 pilule (2 iz novog pakovanja) kako bih pomjerila ciklus za 2 dana, jer sam isla na duugo putovanje od 20 sati leta.
Poslednju (23. Tabletu) sam popila u cetvrtak (27.2) i imala sam odnos u subotu, dva dana nakon (29.2.).
Uredno sam imala ciklus od 2.2. i nakon toga popila jos jednu kutiju pilula.
Da li postoji mogucnost trudnoce, jer imam neke cudne bolove u stomaku poslednjih dana i nekako sam napeta?
Pijem pilule vec nekoliko godina, uredno.
Unaprijed hvala.

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, ne postoji mogućnost trudnoće. Samo ste malo pomjenili ciklus.

tkunic1

Poštovani,
zadnju menstruaciju dobila sam 6.3., a danas sam trebala dobiti sljedeću, međutim nisam je dobila. Zadnji odnos bio je 12.3., jer sam zbog trenutne sutuacije odvojena od supruga. Uzimam kontracepcijske pilule već godinama, no svejedno me zbog kašnjena uvijek uhvati panika. Osjećam lagano probadanje u jajnicima. Je li moguća trudnoća ili je sve posljedica stresa od trenutnih događaja?

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, kod žena koje uzimaju oralne kontraceptive, krvarenja postaju oskudnija i kraće traju, a ponekad mogu i izostati. To je zbog djelovanja kontraceptiva na endometrij (sluznicu maternice). Ne postoji mogućnost trudnoće.

tkunic1

Poštovani,
najljepša hvala na odgovoru. Menstruacija je stigla u subotu u kasnim popodnevnim satima.
Lijep pozdrav i puno zdravlja.

Ivo Balenović, dr. med.

Nema na čemu. Također.

Bubi2634

Postovani,
Pijem Estal tablete vec godinu i pol, nisam preskocila niti jednu zadnjih mjesec dana i pijem ih u tocno vrijeme mozda pol sata ili sat zakasnjenja.
Naime, imala sam nezasticeni spolni odnos 14. dana ciklusa (zadnja mjesecnica 27.3.). Te, nije ejakulirao u mene, nego po meni i njoj (ispricavam se na ovakvom izrazu, ne znam kako drugacije objasniti). Zanima me postoji li mogucnost trudnoce?
Unaprijed se zahvaljujem na odgovoru!

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, budući da uzimate oralnu kontracepciju ne postoji mogućnost trudnoće (niti da je do ejakulacije došlo u rodnicu)

Bubi2634

Hvala Vam na odgovoru! Te, me jos nesto zanima, imam bolove u donjem dijelu trbuha kao da me bole jajnici, malu napetost osjecam. Trebal li se brinuti ili je to normalno zbog tableta?

Anastasija543

Poštovani, pijem daylette tablete (24+4), danas sam trebala da popijem 20u tabletu, ali sam napravila grešku i juče umesto 19u popila jednu pored tačnije 20u, zanima me ako sad popijem 19u tabletu i sutra onda normalno nastavim do kraja kutije da li je zaštita smanjena ovom greškom. Pozdrav

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana Bubi, bolovi mogu potjecati od mokraćnih puteva ili od kralježnice, a napetost može biti nuspojava kontraceptiva.

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana Anastasija 543, zaštita se neće smanjiti. Sve aktivne tablete sadrže istu koncentraciju hormona.

Loollaa

Poštovani,

Pijem oralnu kontracepciju skoro godinu dana može se desiti da ne popijem točno u 21h kako inače pijem, stoga nekad popijem sat ili dva prije il kasnije. Imala sam nezaštićen spolni odnos 13. i 14. dana ciklusa. Nije došlo do potpune ejakulacije u rodnicu, no postoji mogućnost da je mala količina kapnula. Znam da prilikom uzimanja pilula nema plodnih dana, no svejedno postoji li mogućnost trudnoće? Već par dana osjećam lagano propadanje u trbuhu i to me zabrinjava, mučnina nemam nikakvih.
Zanima me još ukoliko se pilule uzimaju redovno u kojem slučaju može doći do smanjenog učinka djelovanja?

Lijep pozdrav!

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, ne postoji mogućnost trudnoće. Ukoliko se pilule uzimaju redovito samo stanja koja onemogućavaju apsorpciju lijeka u potpunosti (povraćanje i proljev unutar tri do četiri sata od uzimanja) mogu smanjiti učinkovitost. Lijekovi koji smanjuju učinak kontraceptiva: antiepileptici, rifampicin, antacidi, inhibitori protonske pumpe, grizeofluvin.

Crveni cvjetic

Poštovani, pila sam Daylla tablete godinu dana, nakon toga doktorica mi je prepisala Dayllette. Ovo mi je je treći blister i danas sam popila 5 tabletu ali ovaj mjesec nisam dobila menstruaciju. Tokom ovog mjeseca koristila sam Canesten 3 kremu i vaginalete, imala sam dijareju ali mislim da je prošlog više od 4 sata od popijene zadnje pilule. Imala sam odnose s dečkom, nije ejakulirao u mene ali možda je bilo prisutnosti sjemene tekućine. Postoji li mogućnost da sam trudna ili je izostanak menstruacije posljedica promjene pilula?

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, izostanak menstruacije je uzrokovan kontracepcijskim tabletama. Ne postoji mogućnost trudnoće.