Kontracepcija

Povišeni kolesterol

Mispel

Poštovani! Odlučila sam započeti s primjenom kontracepcijskih pilula,bila sam na ginekološkom pregledu,koji je pokazao da je sve u redu,a zatim na krvne pretrage.Jetrene probe su mi u redu,al brine me malo povećani kolesterol 5,4 (preporuka je do 5,0). Da li bi bilo bolje pričekati da se on snizi,pa tek onda započeti s primjenom kontracepcije ili nije potrebno? Unaprijed zahvalna.

Dr. sc. Romana Dmitrović, dr. med.

Nije potrebno. Oralni kontraceptivi će možda malo pogoršati ovaj nalaz, ali ne značajno. Međutim, pretpostavljam da ste mladi, pa svakako nije dobro da vam je kolesterol visok, jer to znači da ćete kasnije u životu razviti aterosklerozu, visoki tlak i sve što uz to ide. Zato, ukoliko imate viška kilograma smršavite, ukoliko nemate počnije zdravije jesti (izbjegavati jela sa visokim kolesterolom), a sve u cilju dugoročnog poboljšanja vašeg zdravlja.