Kontracepcija

Probojno krvarenje

Blekipeki

Poštovani,
Koristim Belaru 2 godine i pretprošli ciklus mi se javilo probojno krvarenje (usred ciklusa). Prošli ciklus je sve teklo uredno, sada se to probojno krvarenje ponovno javilo ("mjesečnica" bi trebala stići za 11 dana) Ima li razloga za brigu? Zanima me je li moguć razlog ovome stres? I je li smanjen kontracepcijski učinak?

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, nema razloga za brigu. Probojno krvarenje nije opasno, niti ono umanjuje učinkovitost zaštite. Ovulacija je i dalje blokirana, samo što je došlo do 'relativnog manjka' djelovanja hormona na sluznicu maternice. Ukoliko bi se ono ponavljalo razmislite o promjeni tableta.