Kontracepcija

strah od uzimanja kontracepcije

malena7

evo vec neko vrijeme se pitam dali da prestanem uzimat pilule,pijem Yasmin vec pola godine,imam 19 god.nije bilo nikakvih nuspojava niti krvarenja tijekom uzimanja,niti mrsavljenja ni debljanja,osim napetosti u grudima.isla sam na kontrolu kod ginekologa i sve je ok,i preporucila mi je da nepravim pauzu prije nego prodje godina dana od uzimanja..ali evo u zadnje vrijeme sam cula od dosta ljudi a i citala ovdje na forumu da postoji mogucnost od raka dojki ili mioma zbog uzimanja pilula?!sad neznam jesu li to puste price ili mozda ima slucajeva..ja sam imala cistu na dojci,pa me zanima da li to povecava mogucnost raka ili ne?i takodjer da jetri skodi uzimanje kontracepcije..i zanima me ako prestanem uzimati pilule,i odlucim napraviti pauzu,jeli svejedno koliku pauzu napravim, i mogu li se uvijek vratiti na ove pilule ili?hvala unaprijed na savjetu....

Dr. sc. Romana Dmitrović, dr. med.

Molim da se ubuduće ne informirate po internetu nego od doktora. Ovo što slijedi je dio mog predavanja o kontracepciji sa prošlomjesečnog kongresa hrvatskih ginekologa na Brijunima. Na njemu vaša doktorica očito nije bila, jer da jest, znala bi da pauza od uzimanja kontraceptiva uopće nije potrebna, osim ako želite ostati trudni.

Dakle, osim pouzdane kontracepcijske zaštite, moderna oralna hormonska kontracepcija:
- Smanjuje gubitak krvi i regulira ciklus
- Liječi anemiju uzrokovanu obilnim krvarenjima
- Smanjuje bol kod bolnih menstruacija i ublažava PMS
- Ublažava pojačanu dlakavost i akne
- Smanjuje rizik izvanmaternične trudnoće
Uz to, moderna hormonska kontracepcija SMANJUJE rizik nastanka slijedećih stanja:
- Karcinom sluznice maternice
- Karcinom jajnika
- Karcinom crijeva
- Zdjelična upalna bolest
- Endometrioza
- Miomi
- Neplodnost
- Ciste jajnika
- Dobroćudna bolest dojke

Molim da ove informacije usvojite, kažete prijateljicama, a po mogućnosti i u raznim forumskim raspravama. Hvala!