Kontracepcija

Trudnoća i pilule

Ja12

Poštovani, koristim pilule vec nekih 5 godina.
E sad me zanima kolika pauza treba biti i dali uopće ju treba napraviti ukoliko želim ostati trudna?

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, ukoliko želite trudnoću prekinite s uzimanjem pilula. Trudnoću je moguće ostvariti već u prvom ciklusu nakon prestanka s kontracepcijom. No, ponekad može potrajati i do tri mjeseca dok se ne uspostavi fiziološka hormonska ravnoteža.

Ja12

Znaci ne treba nikakva pauza?
Jer cula sam da dijete moze biti deformirano ako se ostane trudan pod utjecajem hormona.

Ivo Balenović, dr. med.

Nakon što prekinete s tabletama uspostaviti će se fiziološka hormonska ravnoteža i do ovulacije (i trudnoće) može doći nakon dva tjedna. Hormoni iz kontraceptiva ne mogu oštetiti dijete. Oni će se vrlo brzo razgraditi i eliminirati iz organizma čim prestanete s tabletama.

Ja12

Hvala na odgovoru.
Lijep pozdrav.

Ivo Balenović, dr. med.

Nema na čemu.

Ichbin

Postovani. Nakon jednomjesecne pauze opet sam pocela piti adexu, ali ne prvi dan menstruacije vec peti. Imala sam nezasticene odnose s prekinutim snosajem cijeli ciklus. Ima li mogucnosti za trudnocu? Takodjer, ovaj mjesec nisam namjeravala praviti pauzu, ali tablete narucujem i imat cu ih tek u srijedu kada ce mi biti 4 dan pauze, obicno taj dan i dobijem menstruaciju. Mogu li nekako skratiti trajanje menstruacije? I da li vaginalete s vrkutom smanjuju zastitu? Unaprijed vam hvala.

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, budući da tablete niste počeli uzimati s prvim danom, potpuna zaštita će nastupiti od idućeg ciklusa. Vaginalete s vrkutom ne smanjuju zaštitu. Kad menstruacija nastupi ne možete je više odgoditi (skratiti)