Kontracepcija

Vađenje krvi

Nev.rend

Pozdrav, nisam znala pod kojom temom bih postavila ovo pitanje pa sam zato ovdje. Trebala bih ići vaditi krv zbog kontracepcijskih pilula, tj. prije početka uzimanja. Moje pitanje je, smijem li vaditi krv ako istovremeno imam menstruaciju? Na netu sam našla da se krv u tom slučaju smije vaditi ovisno o tome kakve su pretrage u pitanju, odnosno zbog čega se krv vadi. Oprostite ako sam pitanje postavila na krivom mjestu, unaprijed hvala na odgovoru.

Dejan Šakoronja, dr. med.

Poštovana, možete i tijekom menstruacije. Krvne pretrage se rade da se uvidi kakva vam je krvna slika, jetrene probe, urea, kreatinin, bilirubin, trombociti, te koagulacijski faktori, odnosno da banaliziram, da li smijete krenuti uzimati pilule ili ne.

Noranora

Poštovani, smije li osoba s Gilbertovim sindromom uzimati oralnu kontracepciju? Hvala.

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, Gilbertov sindrom nije kontraindikacija za korištenje oralnih kontraceptiva. Potrebne su samo redovite kontrole.