Kontracepcija

yasmin

Počela sam piti yasmin u nedjelju 13.5 (imam 21.god,to su mi prve kontracepcijske u životu),a u subotu 12.5.negdje predvecer mi se pojavio lagano smeđkasti iscjedak,ali kako pise da se 1. tableta počinje piti s prvom kapljom krvi,ja sam popila prvu tabletu u nedjelju u podne. Budući da je od subote popodne do nedjelje u podne prošlo manje od 24 sata, može li se smatrati da sam uzela tabletu na prvi dan menstruacije? Za vikend(19 i 20.5) sam imala odnose bez prezervativa pa me zanima je li time što nisam popila tabletu isti čas(12.5)kad se pojavio iscjedak,smanjena djelotvornost pilula? Isto tako na pregledu mi je ginekolog rekao prilikom uzimanja PAPA testa da oko kanala imam široki ektopij vrata maternice i da dodjem na pregled nakon što mi prođe menstruacija,tj" kad budem čista"?! Mene zanima koliko je ektopij opasan i utjece li na sigurnost pilula? 21.5.mi se pojavilo smeđkasto-crveno krvarenje koje je postalo crvenkasto pa me zanima jel to točkasto krvarenje? Mogu li ja otići na pregled zbog ektopija iako imam lagano krvarenje?

Dr. sc. Romana Dmitrović, dr. med.

Ajme što ste zakomplicirali!
Tablete ste dobro počeli piti i nije im smanjena djelotvornost.
Ektropij nema veze s kontracepcijom.
Na pregled možete uvijek kad je hitno, bez obzira koliko krvarite, to je naš posao.