Kontracepcija

Yasmin

dani7

Lijep pozdrav
Tablete Yasmin koristim prvi put, popila sam 21 tabletu uvijek u isto vrijeme i drugi dan pauze imam obilnije krvarenje slično menstruaciji. Racite mi kad da počnem s drugom kutijom? Hoće li mi menstruacijski ciklus početi normalno 28-i dan ili računam da sam je ranije dobila. Inače da li je ispravnije sedmi dan uzeti novu tabletu ili osmi?
Hvala

Dr. sc. Romana Dmitrović, dr. med.

Prvo, kad pijemo tablete ne govorimo o menstruaciji (jer je definicija menstruacije "krvarenje nakon ovulacije" a ovulacije kod kontracepcije nema), no, možemo upotrebljavati riječ menstruacija da nam bude jasnije. Vi ste popili sve tablete i poslije njih trebate dobiti "menstruaciju", što i jeste. Sve štima, ništa ne morate računati (jer tablete misle i računaju umjesto vas). Osmi dan počnite novu kutiju, a novu "menstruaciju" ćete dobiti nakon što popijete tu kutiju. I tako dalje. Samo je prvi mjesec uzimanja tableta ciklus kraći, jer počnete prvi dan menstruacije, poslije, s pauzom, je savršen 28-dnevni.