Kontracepcija

Yasminnn pilule i mentruacija

Minamina1234

Postovanje doktore. Naime pijem Yasmin tablete ne zbog zastite nego regulisanje ciklusa, da li se moze desiti da i uz njega izostane mjesecnica ? Ako ne dodje u 7 dnevnoj pauzi dal da nastavim sa drugom kutijom bez obzira sto menstruacija nije dosla ili da pijem Duphaston?

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, kod žena koje uzimaju oralne kontraceptive ponekad može izostati krvarenje. Nastavite s normalnim uzimanjem tableta nakon pauze, bez obzira da li se javilo krvarenje.

Minamina1234

Poštovanje doktore, evo sad je već 4 dan kako sam popila zadnju Yasmin pilulu a menstruacije i dalje nema. Imam bolove kao da treba nastupiti menstruacija, a nema je. Cak mislim da uopce nece ni doci, da li je to opasno posto prvi put koristim i nisam dovoljno informisana ?

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, to je moguća nuspojava tableta. No ukoliko želite biti sigurni o čemu se radi savjetujem pregled.

Minamina1234

Dobila sam menstruaciju. Hvala vam mnogo. Svako dobro

Ivo Balenović, dr. med.

Nema na čemu. Također.

Minamina1234

Poštovanje doktore. Naime pila sam Yasmin pilule zbog kojih nisam dobila menstruaciju a proslo je 7 dana. I uzela sam da pijem Duphaston poslije njih ? Jesam li napravila gresku ? Molim vas za odgovor. Hvala unaprijed

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, kod žena koje uzimaju kontraceptive menstruacija ponekad može izostati. Nije bilo potrebe za Duphastonom, ali ništa se ne može desiti i ako ste ga uzeli. No, Duphaston nije kontraceptiv.

Minamina1234

Znam da nije doktore. Meni je Yasmin propisan samo 4 mj radi regulacije ciklusa, ne koristim ga u svrhu zastite. Ali dobila sam menstruaciju pomocu Duphastona. Hvala vam mnogo.

Ivo Balenović, dr. med.

Duphaston se koristi za izazivanje menstruacije kod anovulatornih ciklusa (izostanka ovulacije). To je hormon samo druge faze ciklusa: nakon ovulacije, dok kontraceptivi 'imitiraju' ciklus u potpunosti: sadrže hormone i prve i druge faze ciklusa.

Minamina1234

Poštovanje doktore. Koristim Yasmin pilule, da li je normalno sto imam iscjedak. Vidim ga na donjem vešu, vodenasti iscjedak. Da li je to po vasem misljenu uredu ? Bojim se da pilule ne djeluju ako ima iscjedak ili ja ocito nisam edukovana. Hvala unaprijed.

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, ako je iscjedak pojačan vjerojatno se radi o upali. To nema veze s tabletama. Samo ako je iscjedak sukrvav, onda se radi o probojnom krvarenju zbog uzimanja tableta, (ono nije opasno i ne umanjuje zaštitu). Savjetujem pregled.

Minamina1234

Postovanje doktore. Naime pijem Yasmin pilule i vec je 4 dan od prestanka uzimanja a menstruacije jos nema. Koji bi razlog mogao biti ? Hvala unaprijed

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, kod žena koje uzimaju kontraceptive menstruacija ponekad može izostati. Razlog je taj što pilule djeluju na sluznicu maternice tako da je stanjuju i stoga krvarenja postaju oskudnija a ponekad i izostanu.

Minamina1234

Doktore pisala sam vam prije poet o Yamin pilulama koje koristim i rekla sam da je 4 dan kako sam ispila i da nije dosla taman kad ste mi odgovorili, upravo me stomak jako zabolio i otisla sam do wc-a vidjela sam krv, ne mogu reci da je krv, vise je smedje boje ali jako se osjeti na krv i oskudno je. Da li je to menstruacija ili ?

Ivo Balenović, dr. med.

To je menstruacija, odnosno prijelomno krvarenje nakon uzimanja pilula (što isključuje trudnoću). Stručno se menstruacijom naziva samo krvarenje do kojeg dolazi nakon ovulacije (prirodni ciklus)

Minamina1234

Postovanje doktore. Pijem Yasmin pilule vec duze vrijeme, i proslo je 4 dana od zadnje tablete i danas sam dobila. Ali nije menstruacija kao menstruacija nego ide neki smedji iscjedak. Bolovi su tu kao kod svake menstruacije, ali me zanima da li treba da se brinem ili je to normalno da se desi ?

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, kod žena koje uzimaju oralne kontraceptive normalno je da krvarenja postanu oskudnija i kraće traju, a ponekad mogu i izostati.

Minamina1234

Postovanje doktore naime poslije tog smedjeg iscjetka dobila sam obilnu mensteuaciju pa mi je ginekolog savjetovao da uzmem Yasmin pilule 5 dan menstruacije. Da li cu i dalje biti zasticena ?

Minamina1234

Jos da se nadovezem moj ginekolog je rekao da cu biti zasticena...