Kontracepcija

YAZ

NaleNale

Postovanje,juce sam uzela prvu pilulu yaza (ciklus je krenuo sa tackastim krvarenjem i kad se krvarenje malo povecalo krenula sam sa pilulom). Danas vec nemam mentruaciju! Da li je to normalano? Izostanak mentruacije nakon prve pilule?

Dejan Šakoronja, dr. med.

To vjerovatno nije bila menstruacija.

succi

Poštovani,
Zanima me da li jedna popijena tableta Lexilium 1,5 mg utice na djelotvornost Yaz pilule? Yaz pilule pijem vec cetiri godine bez prestanka i bez problema,. Da li je bila potrebna dodatna zastita i da li je moguca trudnoca zbog jedne tablete?
Unaprijed hvala na odgovoru

Dejan Šakoronja, dr. med.

Ne utječe. Ne treba dodatna zaštita.

user23

Postovani,

od konrtacepcijskih pilula koristim Yaz. Zbog upale grla trenutno pijem Sinersul pa me zanima moze li on utjecati na djelovanje Yaza i trebam li koristiti dodatnu zastitu?

Unaprijed zahvaljujem na odgovoru!

Dejan Šakoronja, dr. med.

Ne utječe. Ne treba dodatna zaštita.

Abembo

Postovani!
Trebala sam poceti piti novu kutiju Yaza ovaj petak navecer, no nikako ne mogu doci do nove kutije prije ponedjeljka ili utorka? Mogu li tada poceti s novom kutijom?
Pijem Yaz vec 5 godina zbog policisticnih jajnika. Nisam imala odnose u proteklih mj dana tako da ne pitam zbog trudnoce, vec sam zabrinuta kako ce mi to utjecati na ciklus i opce hormonalno stanje.
Hvala unaprijed!

Dejan Šakoronja, dr. med.

Ovaj mjesec vam sugeriram pauzu od uzimanja.

Abembo

Postovani,
Hvala na odgovoru i savjetu. Zanima me jedino da li da pakiranje pocnem nakon tocno 28 dana ili s prvim danom menstruacije? Hvala!

Dejan Šakoronja, dr. med.

Sa prvim danom sljedeće menstruacije.

dora_s

Dobar dan !
Pijem yaz pilule i vec nekoliko godina pijem pilule sa povremenim prekidima, yaz su mi 3. pilule zasad... Zanima me ako uzimamo u otpirlike isto vrijeme svaki dan ( sa odstupanjem od 4-5h) i ne preskocimo niti jednu, da li se mora prakticirat prekinuti snosaj za zastitu od trudnoce ili ne treba prekidat snosaj? Ja sam uvijek dozvoljavala ne prekidanje snosaja, no ipak me zanima da li je to pozdano?
Hvala happy

Dejan Šakoronja, dr. med.

Ne treba vam prekid snošaja, možete ići do kraja.

Andjelica95

Postovani, da li jedna tableta Lexiliuma utice na pilule? Koristim Yaz. Lexilium sam popila 11.1. Nakon toga sam normalno dobila menstruaciju, nastavila piti tablete, u narednih 7 dana sam koristila dodatno zastitu, ali sinoc je kondom ostao u meni pa me brine da li ta jedna tableta moze smanjiti ucinkovitost zastite 11 dana kasnije?

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, lexillium nema nikakvog utjecaja na kontraceptive.