Kontracepcija

Smanjena učinkovitost

Ja12

Poštovani
Dali je smanjena učinkovitost (djelovanje) tableta, ako sam u jednom danu popila dvije tablete, znaci morala sam popiti dodatnu tabletu zbog probavnih smetnji, pa sad imam 20 dana u ovom ciklusu, ne 21... trebam znači napraviti redovnu pauzu od sedam dana te osmi dan poceti sa novim blisterom. Pitanje je dali je djelovanje tableta smanjeno i dali treba dodatna zastita?

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, kontracepcijska učinkovitost neće se smanjiti. Popijte tablete do kraja (znači, ciklus će biti kraći jedan dan) i napravite uobičajenu pauzu do nove kutije. Dodatna zaštita nije potrebna.

Ja12

Hvala na odgovoru

Ivo Balenović, dr. med.

Nema na čemu.

Healy

Poštovani, nakon što sam nakon više godina (pijem ih 10 godina sve skupa, zadnja pauza je bila prije 3 godine) pijenja pilula prokrvarila na 22. piluli Qlaire umjesto na 27. savjetovali ste mi da ne popijem dvije placebo pilule nego da umjesto njih samo nastavim s novom kutijom što sam i učinila. Krvarenje je trajalo 8 dana, redovno sam pila novu kutiju pilula, ali smo se partner i ja zaboravili pripaziti kao što ste isto savjetovali za iduća dva tjedna i on svršio je u mene... Sad mi je naravno panika da li sam ostala trudna, da li je moguće to samo tako nakon godina i godina pijenja pilula, budući da sad nisam imala ni pauzu s placebo pilulama nego odmah pila nove djelatne??

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, ne postoji mogućnost trudnoće.

valentina356

Poštovani,zbog krvarenja izvan ciklusa te 2 folikula u desnom jajniku od 8 i 14mm mi je ginekolog prepisao terapiju Duphaston 1x1tbl 10dana te s prvim danom menstruacije kontracepciju Adexa koju prvi put koristim.Danas mi je 3 dan prvog blistera i sve je u redu osim što sam zadnja 4 dana pila caj od persina oko 1l dnevno zbog zadržavanja tekućine u tijelu i tek sad saznala da može smanjiti učinkovitost kontracepcije..zanima me dali je to točno i dali mi je potrebna dodatna zastita do idućeg ciklusa ili je sve u redu?unaprijed se zahvaljujem na odgovoru

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, čaj ne smanjuje učinkovitost i nije potrebna dodatna zaštita.

valentina356

Hvala Vam puno na odgovoru,lijepi pozdrav

Ivo Balenović, dr. med.

Nema na čemu. Pozdrav.

kampala

Poštovani,

Pijem kontracepcijske pilile Femigoa(21+7). Bila sam na putu i nažalost greškom ostala bez pilula.
Pilulu br.16 u bkisteru popila sam (24.prosinac). Ostala sam bez pilula idući dan.Napravila pauzu od 9 dana. I krenula iznova s pijenjem novog blistera 3.siječnja.
Nemam straha od trudnoće jer spolnih odnosa nije bilo posljednja tri mjeseca. Zdrava sam.

Ono što me zanima jest kako da nastavim. Od kojeg momenta sam opet zaštićena i mogu imati apolne odnose bez dodatne zaštite?
a)Da li da popijem ovaj blister do kraja i ne radim nikakvu pauzu? Idem na dvije runde zaredom?
b) Ili da popijem blister do kraja,radim 7 dana pauze i od iduće runde sam zaštićena?
Molim da budete jako specifični. Zbunjena sam.

Hvala lijepa i ugodan radni dan

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, popijte blister do kraja, uradite 7 dnevnu pauzu i od idućeg ciklusa ste zaštićeni.