Kontracepcija

Yaz

tinaaa456

Poštovani, imam 23 godine i pijem yaz kontracepcijske pilule vec 7 godina bez prestanka. Unazad dva ciklusa mi se na sredini tableta javlja krvarenje. Javi se u popodnevnim satima, traje par sati i prođe i sljedeci dan ponovno. Krvarenje je oskudno i traje par dana pa prestane i onda ponovno prokrvari i tako do menstruacije. Nakon menstruacije je dva tjedna bilo sve u redu i onda je na 13oj tableti ponovno bila krv praćena glavoboljom i blagom boli u jajnicima. Moja doktorica mi je preporucila prestanak uzimanja pilula i test za trudnoću iako pilule uzimam redovno i ne bih željela prestati s uzimanjem. Molim vas za savjet što m
i je činiti. Hvala.

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, vjerojatno se radi o probojnom krvarenju. Ono nije opasni i ne umanjuje zaštitu. Ukoliko bi se to ponavljalo kroz iduće cikluse trebalo bi razmisliti o promjeni kontraceptiva (tj. o tabletama s višom dozom estrogena - Softine, Rosanne, Yasmin).

Confused98

Poštovani,
Nakon druge popijene bijele tablete Yaza pojavio mi se smedji iscjedak i bolovi u donjem dijelu stomaku kao i u ledjima. Zanima me je li taj smedji iscjedak zapravo menstruacija? Ili bi ista tek trebala nastupiti?
I jos jedna stvar me zanima, s obzirom da kao nuspojavu imam suhocu rodnice i smanjen libido hoce li to proci kroz ova 3 mjeseca na pocetku? I koje bi tablete preporucili u zamjenu, a da ne smanjuju vlaznost rodnice i libido?
Hvala Vam!

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, kod žena koje uzimaju oralne kontraceptive krvarenja postaju oskudnija i kraće traju. Ona se javljaju za vrijeme uzimanja placebo tableta. Dakle radi se o menstruaciji. Suhoća i smanjeni libido mogu biti nuspojave oralnih kontraceptiva. Kako i na koje će tablete organizam reagirati nuspojavama ne možemo predvidjeti.

Andjelica95

Postovani,
U prethodnom blisteru prvu pilulu iz treceg reda sam popila sa 14 sati kasnjenja, pritom nisam imala odnos prije toga i nakon toga sam dovrsila blister i dobila krvarenje.
Tek Na 5. Piluli iz novog blistera sam imala odnose, bez dodatne zastite. Pilule sam pila u priblizno isto vrijeme, nekada pola sata ranije i pred kraj ovog blistera sam koristila paracetamol zbog prehlade, a takodje sam imala odnose sa prekinutim snosajem. Pilule pijem vec 2 godine. Da li postoji mogucnost trudnoce?

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, ne postoji mogućnost trudnoće.

andeosgreskom1234

Poštovani,pijem Yaz tablete i danas sam dobila zbog upale zubnog mesa Klavocin bid koji moram piti sljedecih 7 dana. Ja imam jos za popiti 6 rozih tableta i onda sljede 4 bijele... Da li trebam dodatnu zastitu kad pijem antibiotik ako da koliko dana? Hvala

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, nije potrebna dodatna zaštita.

andeosgreskom1234

Postovani,opet sam zbog upale zubnog mesa dobila antibiotik ovaj put Klavax koji moram piti 7 dana. Danas pijem zadnju aktivnu tabletu jazz, pa sljedi 4 dana pauze,i u utorak pocinjem sa novim blisterom.Da li je ucinkovitost kontracepcije samnjena zbog antibiotika,i ako da,koliko se mora koristiti dodatna zastita?

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, učinkovitost zaštite se neće smanjiti.