Kontracepcija

Yaz i trnci

Kashmir

Poštovani,
Yaz pijem vec 4,5 godine bez pauze. Unazad dva tjedna imam trnce/bockanje u stopalima. U knjizici uputa pise da je to nuspojava Yaza, manje uobicajena ali je nuspojava. Da li je moguce da se nuspojava javi nakon toliko dugo uzimanja? I ono najbitnije, da su ti trnci/iglice simptomi duboke venske tromboze? Nemam nikakvih bolova, niti jedan simptom koji je opisan u knjizici vezano za DVT. Molim Vas odgovor jer me je stvarno uzasno strah tromboze
Hvala Vam unaprijed

Dejan Šakoronja, dr. med.

Prema opisanom ne radi se o dvt već o elektolitskom disbalansu. Ne pijete dovoljno tekućine. Savjetuje da unosite više tekućine i magnezij.

Kashmir

Hvala Vam na odgovoru. Tokom dana sam procitala da nekada je uz pilule potrebno uzimati dodatni magnezij. I tako sam si kupila sumeci i popila i vjerovali ili ne, trnci su nestali.

Dejan Šakoronja, dr. med.

Blago vama.

Hilmii

Postovani
Yaz pijem 4mjeseca,redovito
Unazad par sedmica ponekad mi se javljaju "trnci"u rukama ,ponekad i nogama
Isto mi se desavalo napetost u prsima nekoliko dana .
Razgovarala sam sam doktorom medjutim ,rekao mi je da je sve to ok jer se jos tijelo privikava,kao to se dogadja u prvih 6mjeseci koristenja.
Pijem i magnezij,ali meni se ti "trnci" bockanje non stop pojavljuje
Koji je Vas savjet? Da li je dvt? Trebam li prestat sa uzimanjem ili? Lijep pozdrav

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, prema simptomima moguće da se radi o anemiji, elektroloitkoj neravnoteži ili hipovitaminozi. Savjetujem da učinite laboratorijsku analizu krvi i elektrolita, te odredite vrijednosti vitamina B u krvi.

Hilmii

Hvala Vam na odgovoru

Hilmii

Molim Vas da li da nastavim sa th
Dijaganoza mi je endometrioza i jos radi zastite koristim yaz
Ovo mi se nije javljalo na pocetku koristenja vec evo unazad par sedmica. Stvarno me strah DVT.
Kad neki tezi fizicki posao radim kratko ostajem bez daha.
Ili sam ja to sve sebi od staha umislila.

Ivo Balenović, dr. med.

Pokušajte prekinuti s tabletama na neko vrijeme. Tada će se razjasniti da li su simptomi posljedica terapije. Simptomi duboke venske tromboze su: bol, otok i promjena boje kože zahvaćenog ekstremiteta..

Hilmii

Postovani,ponovno Vam se javljam.
Prestala sam uzimati yaz prije nekih 15-tak dana
Svi simptomi su se povukli,te sam radila KKS i nalaz je manje vise ok.
Zanima me sada da li je moguce da sam trudna jer sam imala prije 20 dana nezasticen odnos a 5 dana nakon odnosa sam ih prestala uzimati. Prestala sam na zadnjem redu uzimati.
Test jos nisam napravila pa samo me zanima jel ima mogucnosti za trudnocom. Unaprijed hvala

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, ako ste još pet dana nakon odnosa uzimali kontraceptive ne postoji mogućnost trudnoće.