Kontracepcija

zaboravljene pilule

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, šansa za trudnoćom je minimalna, ali ipak postoji.

myfairlady

Pozdrav, pijem lyndinette 20 vec 4 godine. Jučer (2.3.) trebala sam popiti zadnju pilulu u 18, no popila sam ju tek danas 3.3. u 14h. S obzirom da krecem na putovanje, na kojem ne želim imati mentruaciju, danas sam popila u 18h tabletu iz nove kutije (ne radim sedmodnevnu pauzu ovog puta). S obzirom da na tržištu nema za kupiti lyndinetta 20 (trenutno je nestašica) u ljekarni su mi kao zamjenu dali Logest. Moje je pitanje, trebam li u narednih 7 dana koristiti dodatnu zastitu s obzirom da je proslo vise od 12 sati, i s obzirom da sam zapocela s novim tabletama?

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, nema potrebe za dodatnom zaštitom. Učinkovitost nije smanjena.

zabrinuta55555

Poštovani, pijem Zoely kontracepciju godinu dana i imam spolne odnose uvijek sa zaštitom. Uvijek sam do sada popila sve tablete na vrijeme no, zanima me da li sam bila zaštićena u dane kada sam trebala piti neaktivne tablete pošto sam preskočila 3 zadnje pilule (neaktivne). Znači popila sam 1.neaktivnu (petak) i negdje sam pogubila blister sa zadnje 3 neaktivne pilule, te sam sa novim bisterom krenula tek u utorak kao i inače kad bih trebala, znači ništa nisam pila pod tim neaktivnim pilulama. Pročitala sam da se te neaktivne 4 tablete mogu zanemariti. Imala sam spolni odnos ali prvo sa prezervativom ali partner nije došao do kraja jer mu je bio na pola spušten, već smo nakon 15 minuta probali bez prezervati ali je samo stavio vrh. I još me zanima da li može u vrijeme odnosa sa prezervativom sluz koja sadrži spermu proći kroz onu gumu na kraju prezervativa?

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, neaktivne (placebo) tablete se ne moraju uzeti. Zaštita neće biti smanjena. Prezervativ ništa ne propušta.