Neplodnost

Spermiogram

Marica5555

Pozdrav!
Gin je na godisnjem pa Vas molim ako mozete okvirno reci misljenje o nalazu spermiograma.Da li je zaista los da je postizanje trudnoce prirodnim putem skoro pa nemoguca?Mikrobioloske nalaze urina i ejakulata cekamo.
Nalaz je:
Volumen: 1,2 ml
Ukupan br sperm. : 17,40
Koncentracija: 14,50
Ukupno pokretnih: 44,83
Progresivno pokretnih:17,24
Pokretni(neprogres.):27,59
Nepokretni:55,17
Vitalnost:68,75
Uredni morfol.oblik:21,49
Leukociti: 0

Hvala

Martina Bračun, dr. med.

Poštovani,
Nalaz spermiograma je nešto lošiji, ali s takvim nalazom je moguće ostvariti spontanu trudnoću. Ukoliko je Vaša partnerica mlađa od 35 godina, a pokušavate manje od 1 godine, zasad nije potrebna dodatna obrada. Vi eventualno možete uzimati antioksidanse za poboljšanje kvalitete sjemena, a spermiogram ponovite za 3 mjeseca.

anam777

Poštovani doktore, u nastavku ću navesti rezultate suprugova spermiograma: Apstinencija: 3 dana Volumen: 4mL Ukupan broj spermija: 8,8 milijuna Koncentracija: 2,2 milijuna/mL Urednih morfoloških oblika: Normalno Likvefakcija: Potpuna Mortalitet: WHO A+B+C (progresivno pokretni) : 59% WHO C (neprogresivno pokretni): 8% WHO D (imotilni): 41% Dijagnoza: oligozoospermia. Koji je vaš savjet za liječenje oligozoospermije? Postoji li mogućnost prirodnog začeća s ovakvim nalazom ili inseminacija? Prije tri mjeseca imao je Volumen: 4, Koncentracija 12, WHO A+B+C 30%, Morfologija: normalno, Likvefakcija: potpuna. Kako bi poboljšao nalaz spermiograma pio je Profertil zadnja tri mjeseca. Unaprijed zahvalni na odgovoru

Martina Bračun, dr. med.

Poštovana,
Zadnji nalaz spermiograma nije optimalan za inseminaciju, niti za spontanu trudnoću. S obzirom na značajniju varijaciju u koncentraciji u odnosu na prošli nalaz, preporučam učiniti mikrobiološku analizu ejakulata kako bi se isključila upala kao potencijalni uzrok. Specifičnog liječenja nema, preporuča se uzimanje antioksidansa, te izbjegavanje mogućih štetnih uzroka (alkohol, nikotin, zagrijavanje u području testisa...). Također bi bilo dobro da se suprug javi urologu na pregled.

More2309

Poštovani,
Ovim putem Vas molim za pomoć oko tumačenja suprogovog nalaza spermiograma.
Suprug ima 34 godine, ja 32.
Apstinencija: 4 dana
Volumen ejakulata: 4.0 ml
Viskoznost: uredna
Koncentracija: 23.0 x 10 na 6
Broj spermija u ejakulatu: 92.0 x 10 na 6
Pokretljivost:
Progresivni 5.0 x 10 na 6/ml 22%
Neprogresivni: 4.0 x 10 na 6/ml
Nepokretni: 14.0 x 10 na 6/ml
Kinetika: 2 (sporo neusmjerno gibanje)
Morfologija: 26.0%
Okrugle stanice: 0.2 x 10 na 6/ ml
Dijagnoza: ASTHENOTERATOZOOSPERMIA
Na mom ginekoloskom pregledu sve je bilo uredno, ovulaciju imam svaki mjesec i papa nalaz je uredan.
Zanima me Vaše mišljenje, na temelju ovih nalaza i gdje bi se trebali obratiti i bila bih Vam zahvalna ako mi mozete reci, da li će trebati krenuti u postupak, ako da u koji? Unaprijed zahvalna

Martina Bračun, dr. med.

Poštovana,
nalaz spermiograma nije tako loš, nešto je smanjen udio progresivno pokretnih spermija. Ostali parametri su uredni. S takvim nalazom spermiograma moguće je postići spontanu trudnoću. Niste naveli koliko dugo pokušavate ostvariti trudnoću, ukoliko je prošlo više od godinu dana, svakako se javite subspecijalistu humane reprodukcije, radi daljnje obrade i liječenja. Sretno!

lotus5

Poštovani,
suprug je radio spermiogram i dijagnoza je normozoospermia. Zanima me što bi u nalazu za kategoriju "vitalnost" značila kratica "na". Hvala na odgovoru

Martina Bračun, dr. med.

Poštovana,
kategorija vitalnost u nalazu spermiograma trebala bi sadržavati postotak, a uredan nalaz je >58%.