Neplodnost

terapija klomifenom

lidija01

Poštovani, imam 31 godinu već 3 godine ja i suprug pokušavamo zatrudniti, njegov spermiogram je u redu a ja imam loš nalaz AMH, ovaj mjesec sam bila na terapiji klomifenom imala sam 1 folikul veličine 18.5 mm i tada sam primila ovitrelle injekciju. Danas (6.9.13) je 28 dan ciklusa, radila sam test na trudnoću i pokazao mi je negativno zanima me je li moguće da nakon ove terapije neću dobiti menstruaciju ako nisam trudna jer su mi prethodne menstruacije bile neredovite.
U nadi da ćete mi odgovoriti unaprijed zahvaljujem.

Prof. dr. sc. Velimir Šimunić, dr. med.

Neuredni ciklus i nizak AMH znakovi su slabe rezerve jajnika. To nije često u Vašoj dobi. Moguće je da u tim uvjetima kasni menstruacija i bez trudnoće.
Potrebno je dobro poznavanje indukcije ovulacije da se postigne uspjeh. Javite se vrhunskim stručnjacima.

Prof. dr. sc. Velimir Šimunić, dr. med.

Neuredni ciklus i nizak AMH znakovi su slabe rezerve jajnika. To nije često u Vašoj dobi. Moguće je da u tim uvjetima kasni menstruacija i bez trudnoće.
Potrebno je dobro poznavanje indukcije ovulacije da se postigne uspjeh. Javite se vrhunskim stručnjacima.

amigdala

Poštovani,

Ginekolog mi je propisao terapiju klomifenom prošli mjesec, pila sam 5 dana počevši od 4.dana ciklusa. Praćena sam uzv.om 9.dan ciklusa kada je ginekolog utvrdio da sve izgleda super, dva folikula s obe strane i da će prsnuti svaki čas. Dobila sam uputu o tempiranju odnosa taj dan i 2 dana kasnije. Takodjer sam pila utrogestan od 13.dana ciklusa. Danas je meni 30.dan ciklusa, Test na trudnoću negativan. Ciklusi mi inače traju 27 dana, ovulacije u pravilu redovite. O čemu se radi da menstruacija kasni? Javila sam se dr i rekao je da čekam menatruaciju, medjutim bez odgovora koliko dugo je normalno u ovoj situaciji čekati mens. I što se dogadja. Molim za pomoć.

Verica123

Postovana..bila sam na terapiji klomifenom tri mjeseca uzastopno..bile su prisutne ovulacije ali trudnoca izostaje...da li ima efekta piti klomifen jos tri mjeseca..

Martina Bračun, dr. med.

Poštovana amigdala,
Ukoliko još niste dobili menstruaciju, a test na trudnoću je negativan, savjetujem da se javite na ginekološki ultrazvuk kako bi se utvrdio uzrok izostanka menstruacije.

Martina Bračun, dr. med.

Poštovana Verica123,
S obzirom da ovulirate uz Klomifen, ima smisla pokušavati još tri ciklusa s istom terapijom. Vjerojatno znate da je šansa za trudnoću u jednom ciklusu pokušavanja najviše oko 20% i morate biti uporni. Kako Klomifen često ima loš efekt na endometrij (tanak endometrij), ja svojim pacijenticama često savjetujem da klomifenski ciklus izmjenjuju s letrozolskim (ili prirodnim ukoliko je ovulacijski)

Verica123

Hvala Vam mnogo..na sta mislite da se zamjenjuje prirodnom..kakve su to leteozol tablete..sta mi vi preporucujete..

Martina Bračun, dr. med.

Poštovana,
Letrozol je kao i klomifen lijek za poticanje ovulacije. Uzima se na isti način kao i klomifen, počinje se obično uzimati oko 3. dana ciklusa, te se uzima najčešće 5 dana. Oko 10. dana ciklusa ultrazvučno se provjeri odgovor jajnika na stimulaciju

Verica123

Hvala Vam doktorice..uzela sam letrozol tablete 2.5mg..recite mi kako da ih pijem i kolike dnevno..koliko sam razumjela od 3.dana ciklusa..pa 5 dana? Kolike tqblete dnevno i u koje vrijeme..hvala vam

Martina Bračun, dr. med.

Poštovana,
Od 3. dana ciklusa uzimajte po 2 tablete letrozola, ukupno 5 dana. 10. dan ciklusa svakako obavite ultrazvučni pregled (folikulometriju).

Verica123

U redu..hvala Vam

Verica123

Postovana doktorice..pisem Vam opet ovde..ne znam koju temu da otvorim..muz i ja godinu dana pokusavamo dobiti bebu ali nista..pila sam klomifem..ovulacije ima ali trudnoce nema..posle ste mi Vi peporucili letrozol..ovaj zadnji ciklus sam pila 5 dana..i evo danas opet dobila menstruaciju...da li da pokusavam opet sa letrozolom..koji mi je sledeci korak..doktor je rekao da je sve u redu ali trudnoce nema..prije godinu dana sam izgubila mamu..da li taj stres jos uvijek utice na mene..sta mi vi preporucujete..da li da pokusavamo jos ili je vrijeme za neka ispitivanja..posle koliko se pokusaja radi vantjelesna oplodnja..Hvala Vam

Martina Bračun, dr. med.

Poštovana,
S obzirom da je prošlo godinu dana, preporučam da učinite hormonski status, suprug spermiogram, te ovisno o nalazima ispitivanje prohodnosti jajovoda. O navedenim pretragama, posavjetujte se sa svojim MPO liječnikom.