Rak debelog crijeva

AHCC ILI BETA 1,3 GLUKAN

ifleestar

Postovani,

moj tata (63) je bio operiran 23.2.2007. i pušten iz bolnice nakon dva tjedna. I zanima me kakve su mu šanse za oporavak, što dalje slijedi, imali bar malo nade da se izvuče. Evo kako piše u nalazu biopsije:
klinička dijagnoza: Npl. recti
Materijal: 1.i.o.-limfni čvor, uz mezenterium, 2.resec. tkivo rektosigmoida s tm., 3. tkivo periferno (duktus defens???).
pataloška dijagnoza: 2.ADENOCARCINOMA MUCINOSUM RECTI.

OPIS:
1. Intraoperativno je primljen čvor promjera 1.2 cm, histološki limfni čvor bez tumorskog tkiva
2. Isječak završnog dijela debelog crijeva s anusom, zajedničke dužine 30 cm. Na 6 cm od distalnog resekcijskog ruba nalazi se ulceroinfiltrativna, hladetinasta tumorska tvorba 10:7:2.5 cm koja zauzima 3/4 cirkumferencije crijeva. Neposredno ispod tumora nalazi se dobro ograničeni čvor promjera 14 cm, koji je na prerezu nekrotičan i hladetinast. Histološki, tumorsko tkivo građeno je najvećim dijelom od obilne ekstracelularne sluzi u kojoj se nalaze atipični žlijezdan struktura obložene dobro diferenciranim atipičnim epitelnim cilindričnim stanicama.
Tumor infiltrira sve slojeve stijenke i širi se u okolno tkivo. Opisani čvor ispod tumora odgovara tumorskom tkivu ranije opisane građe koji je okružen slojem veziva prožetog obilnim infiltratom neutrofila sa stvaranjem apscedirajućih žarišta. Samo se mjestimice periferno nađe tanka zona limfocita. Resekcijski rubovi bez tumorskog tkiva. U okolnom masnom i vezivnom tkivu nađe se 13 limfnih čvorova promjera od 0.3 do 1.2cm u kojima nema tumorskih metastaza.

Nalaz odgovara mucinoznom adenokarcinomu rektuma, opisani čvor ispod tumora odgovarao bi metastazi karcinoma u limfni čvor podležećeg masnog tkiva koji je u potpunosti prožet tumorom te bi Dukes stadij bio C.
3.Materijal su dva komadića tkiva promjera po 0.5 cm, histološki vezivo, mišić i krvne žile bez tumorskog tkiva.

Nadam se da sam Vam sve potrebne informacije dala, kako se u to ne razumijem onda ni ne znam sve što da kažem da Vam stvorim sliku o tome.
Uglavnom na operaciji pronađena zdjelica puna tumora tako da je mobilizacija rektuma izrazito otežana. Uz donju mezenteriku jedan l.č. koji je odstranjen. Kao nus nalaz nađeno je aneurizmatsko proširenje biflukacije aorte i obije zajedničke ilijake, više s desne strane. Abdominalnim aktom uspijeva se mobilizirati rektum s tumorom te načini amputacija rektuma po Millesu. Zbog veličine tumora resecirani dio crijeva nije bilo moguće odstraniti kroz perinealnu inciziju. Načinjen je definitivni terminalni anus praeter sigmoidalis. Operaciju je podnio dobro. Postop. Tijek praćen je jačom sekrecijom na perinealni dren postavljen u dno male zdjelice što je i za očekivati nakon ovakvog nalaza. Rana je zacijelila uredno, kao i perinealna rana, te su šavovi izvađeni. Bolesnik je na peroralnoj ishrani, uredne funkcije stome.
Mene sad samo zanima hoće li mu kemoterapija pomoći, postoje li kakvi lijekovi da mu sve to olakšava i da dobije snage. Još uvijek ima jake bolove pretpostavljam u donjem dijelu zdjelice, iz njega je teško izvući riječi jer nas ne želi time zamarati.
Na internetu sam pronašla pilule koje uništavaju tumorske stanice i pojačavaju imunitet a isto tako i sprečavaju nuspojave kod kemoterapije. To su AHCC, gospodin koji ima zastupništvo u Pazinu kaže da bi trebao kao terapiju trošiti 18 tableta na dan (6 pilula po 3 puta) i tako tri mjeseci, znači jednu kutiju na dan, jedna kutija košta 180 kn. Navodno su zasada najbolje, zatim smo saznali za BETA GLUKAN koji ima isto djelovanje i koje je počeo trošiti i pije po dvije pilule ujutro.
Zanima me Vaše mišljenje što Vi mislite o tome, imate li kakve odgovore što bi se isplatilo kupovati da mu pomogne jer zdravlje je najbitnije.

Ispričavam se što je ovo ispalo jako dugo pismo, čekam Vaš odgovor ako vam treba još koji podatak samo recite i unaprijed Vam hvala na odgovoru.

Lijep pozdrav,
Ivana

Mr. sc. Rudolf Tomek, dr. med.

Prema onome što ste naveli kod vašeg oca se radi o raku rektuma stadija Duke's C. U tom stadiju bolesti nužno je provesti dodatno, adjuvantno liječenje, koje se sastoji od kemoterapije i zračenja. Vaš otac ima oko 35%-40% posto izgleda da preživi 5 godina bez ikakvog dodatnog liječenja, a s adjuvantnim liječenjem ti se izgledi povećavaju na oko 52%-55%. Adjuvantno liječenje se obično započinje nakon 4-6 tjedana po operaciji, dakle nakon što se bolesnik oporavi od operacijskog zahvata. Ne bih vam savjetovao da ocu dajete preparate za koje ste me pitali. Navedeni preparati ulaze u područje alternativne medicine, nisu na ljudima ispitani u kontroliranim kliničkim pokusima i nemaju odobrenje za upotrebu kod ljudi od niti jedne regulatorne agencije koje odobrenja izdaju na temelju znanastvenih dokaza(FDA u Americi; EMEA u Evropi). Ne mogu vašem ocu preporučiti niti jedan lijek za ubrzani oporavak, jer se lijekovi ne smiju prepisivati bez kliničkog pregleda bolesnika. Takvi lijekovi međutim postoje i nalaze se na listi lijekova HZZO-a. Preporučam vam da oca odvedete onkologu na pregled koji će utvrditi vrstu i način potrebnog dodatnog-adjuvantnog liječenja i prepisati mu lijekove za brži oporavak.

ImmunoMax

Nažalost ne slažem se sa Vašim mišljenjem o alternativnim proizvodima. ImmunoMax AHCC su kapsule koje se koriste kao jedno pomoćno sredstvo oboljelima od karcinoma i te kapsule ne isključuju ljekove i ostale terapije koje je prepisala klasična medicina nego se uzimaju paralelno sa ostalim terapijama.
Inače u svijetu AHCC koristi više od 700 bolnica kao pomoćnu terapiju oboljelih od karcinoma.

Mr. sc. Rudolf Tomek, dr. med.

Poštovani gospodine ImmunoMax, koji nema hrabrosti predstaviti se punim imenom i prezimenom,
Premda ovo nije portal za vođenje polemika oko preparata alternativne medicine nego portal na kojem osobe zabrinute za svoje, ili zdravlje svojih najbližih, dobivaju znanstveno provjerene informacije o liječenju i prognozi raka debelog crijeva, ipak ću vam odgovoriti upravo zbog toga da bolesnicima pružim dodatne informacije o načinu kako se vrši znastveno ispitivanje ljekovitih supstanci i kako one dobivaju odobrenje za široku primjenu u liječenju određenih bolesti. Da bi se određena supstanca mogla upotrebljavati kao lijek mora proći kroz tri faze kontroliranih kliničkih ispitivanja, Najvažniji su pokusi IIII faze u kojem se ispitivani lijek uspoređuje s do tada najboljim načinom liječenja. Svi se ti pokusi odvijaju na bolesnicima (obično više stotina do nekoliko tisuća) od bolesti protiv koje je, pretpostavlja se, ispitivani lijek djeluje i u strogo kontroliranim kliničkim uvjetima. Na taj način se utvrđuje učinkovitost ispitivanog lijeka, ali i, što je još važnije, njegova štetnost. Svima je dobro poznata afera talidomid(Contergan) iz 60-ih godina prošlog stoljeća kada je puštanje u promet nedovoljno ispitanog lijeka dovela do epidemije rađanja djece s deformiranim udovima ili uopće bez udova (fokomijelija). Tek kada se u takvim pokusima utvrdi da je supstanca djelotvorna barem jednako kao prije nje najbolji poznati lijek, dobiva odobrenje za upotrebu za liječenje i to samo u strogo određenim indikacijama. Jasno je da vrlo malo supstanci može proći tako stroga ispitivanja i doći u široku kliničku uptrebu. Sve druge supstance koje nisu prošle takva stroga ispitivanja i nisu dobile odobrenje za upotrebu od svjetskih agencija kojima je to glavni posao (FDA; EMEA; u Hrvatskoj ALMP) ulaze u vrlo veliki broj supstanci alternativne medicine. Da bi se takve supstance prodale njih se reklamira kao one koje pojačavaju imunitet i otpornost protiv bakterijski i virusnih infekcija i protiv raka, pa kao one koje smanjuju nuspojave kemoterapije, zračenja i koje poboljšavaju kvalitetu života. Uglavnom razno-razne floskule na koje prestrašeni i zabrinuti bolesnici lako nasjedaju. Internet je osobito pogodan medij za takve reklame jer na njemu može bilo tko objaviti bilo što bez kontrole i sankcija, pa tako i podatak na reklamnoj stranici, koja reklamira japanski ekstrakt gljiva AHCC, da se navedeni preparata upotrebljava u 700 bolnica, a da se pri tome ne navede ime niti jedne od tih "bolnica". Takve se supstance proglašavaju pomoćnim sredstvima uz liječenje kemoterapijom ili zračenjem, što ponovno prestrašeni i zabrinuti bolesnici "gutaju", zapravo se radi ne o pomoćnom nego o glavnom sredstvu bogaćenja onih koji taj preparat prodaju. O vašem preparatu ImmunoMax-u ili AHCC-u u znastvenoj medicinskoj literaturi ima tek jedan ili dva citata o kliničkoj upotrebi zaključak kojih je da postoji tek sugestija koja ukazuje na nekavu neutvrđenu djelotvornost supstance u poboljšanju imuniteta. Prema tome daleko je to od nekakve znastveno utvrđene djelotvornosti i primjenjljivosti u svakodnevnom liječenju bolesnika. Naglašavam ovdje, a to je posebno važno za bolesnike, da na listi lijekova HZZO-a postoji veći broj znanstve ispitanih lijekova koji poboljšavaju opće stanje bolesnika i smanjuju nuspojave kemoterapije i zračenja, a na koje bolesnici imaju pravo potpuno besplatno bez plaćanja i najmanje participacije.

emilly

Ifleestar, mozes li nam reci kakvo sada stanje ?
I tvoja iskustva sa beta glukanom ???